Publikováno dne 02.03.2021
Pandemie COVID-19 a související opatření převrátily životy rodin po celém světě vzhůru nohama. Distanční výuka, home office, péče o domácnost – pro rodiče je náročné vše skloubit. UNICEF připravil pět tipů, jak podpořit distanční výuku v době uzavření škol.
1. Naplánujte si společně denní režim
Zkuste si společně nastavit pravidelný režim, který bude zahrnovat online výuku odpovídající věku Vašeho dítěte. Nezapomeňte si vyhradit také čas na hraní a na čtení. Využijte každodenní aktivity jako příležitosti Vaše děti něco naučit. Pokud to půjde, vymyslete tyto denní plány společně se svými dětmi.
Přestože dodržování pravidelnosti a režimu je pro děti a mladistvé důležité, v této době si možná všimnete, že Vaše děti potřebují i určitou míru flexibility. Přizpůsobte své aktivity momentální situaci. Pokud je Vaše dítě neklidné nebo rozrušené, když se s ním učíte, začněte se věnovat něčemu jinému. Nezapomeňte, že společné provádění domácích prací je užitečné pro rozvoj jemné a hrubé motoriky. Snažte se zůstat v souladu s potřebami Vašich dětí, jak jen to bude možné.
2. Mluvte se svými dětmi otevřeně
Povzbuďte své děti, aby kladly otázky a sdílely s Vámi své pocity. Pamatujte, že Vaše dítě může na stres reagovat různě, buďte proto trpěliví a chápaví. Začněte tím, že požádáte své dítě, aby si s Vámi o svém trápení promluvilo. Zjistěte, kolik toho o současné situaci vědí a co je tíží. K otevření diskuse může pomoci kreslení, příběhy a další tvůrčí aktivity.
Snažte se zmírnit obavy Vašich dětí. Nezapomeňte uznat jejich pocity a ujistěte je, že je přirozené mít v této situaci strach. Ukažte svým dětem, že jim nasloucháte, tím, že jim budete věnovat plnou pozornost. Ujistěte se, že Vaše dětí ví, že si s Vámi mohou promluvit, kdykoli bude potřeba. Upozorněte je na přítomnost dezinformací a doporučte jim, aby na internetu využívaly důvěryhodné zdroje informací.
3. Nespěchejte
Začněte kratší výukou a postupně ji prodlužujte. Pokud je Vaším společným cílem učit se 30 nebo 45 minut, začněte na 10 minutách a odtud postupujte dále. V rámci výuky kombinujte čas online s ostatními aktivitami, pohybem venku a cvičením.
4. Chraňte své děti před online riziky
Digitální platformy dávají dětem příležitost prohlubovat znalosti, účastnit se interaktivních her a být v kontaktu se svými přáteli. Více času na internetu však přináší také zvýšená rizika, která mohou ohrozit bezpečí a soukromí dětí. Povídejte si se svými dětmi o tom, jak mají správně využívat digitální platformy pro výuku a jak se bezpečně chovat na internetu, například při videohovorech.
Společně si stanovte pravidla, jak, kdy a kde mohou děti být na internetu. Nastavte rodičovskou kontrolu na zařízeních Vašich dětí, abyste zmírnili online rizika, zejména u mladších dětí. Identifikujte vhodné online nástroje pro trávení volného času. Inspiraci přináší web Common Sense Media, který doporučuje aplikace, hry a další online aktivity vhodné pro děti. Informujte se o tom, kam se obrátit v případě kyberšikany nebo incidentu s nevhodným obsahem. Mějte k dispozici čísla krizových telefonních linek, na které se můžete Vy nebo Vaše dítě obrátit.
Nezapomeňte, že pro přístup k online výuce není potřeba, aby Vaše děti sdílely své fotografie nebo jiné osobní údaje.
5. Zůstaňte v kontaktu se školou
Zjistěte, jak můžete zůstat v kontaktu s učitelem nebo učiteli svých dětí, abyste byli informovaní, mohli se průběžně ptát a získat zpětnou vazbu a doporučení. Rodičovské nebo komunitní skupiny mohou být dobrým způsobem, jak se během domácí výuky vzájemně podporovat.
Aktuální informace týkající se pandemie a další doporučení pro rodiče najdete na webu globálního UNICEF: COVID-19 information centre.