Publikováno dne 25.06.2021
Za rozsáhlou humanitární krizi v Jemenu stále platí nejvyšší daň děti.
Podle nejnovějších zpráv se v Jemenu u dětí do 5 let od roku 2020 zvýšila míra podvýživy o 16 % a míra těžké akutní podvýživy dokonce o 22 %.
Agentury OSN varují, že jde o nejvyšší nárůst těžké akutní podvýživy u dětí od eskalace konfliktu v roce 2015.
Podle posledních odhadů UNICEF strádá v Jemenu podvýživou asi 2,3 milionu dětí ve věku do pěti let. Až 400 000 z nich přitom ohrožuje těžká forma akutní podvýživy, která vyžaduje okamžitou léčbu.
Jemen v číslech
- Humanitární pomoc potřebuje 12,4 milionu dětí.
- Do školy nemůžou chodit 2 miliony dětí.
- Podvýživa ohrožuje 2,3 milionu dětí.
Pokud můžete, pomozte dětem trpícím podvýživou ještě dnes.
Podvýživa poškozuje tělesný a kognitivní vývoj dítěte, zejména během prvních dvou let života. Její důsledky jsou nezvratné. Dětská podvýživa také zvyšuje riziko nemocí, chudoby a nerovnosti. Prevence podvýživy a řešení jejích ničivých dopadů začíná u dobrého zdravotního stavu matek. Podle odhadů UNICEF se aktuálně v Jemenu potýká s podvýživou přibližně 1,2 milionu těhotných a kojících žen.
Těžká podvýživa u malých dětí a matek v Jemenu se každým rokem války zvyšuje, přičemž v roce 2020 došlo k výraznému zhoršení. To zapříčinil prudký nárůst nakažlivých nemocí, jako jsou spalničky, infekce dýchacích cest a cholera. Mezi nejhůře zasažené gubernáty patří Aden, Al Dhale, Hajjah, Hodeida, Lahj, Taiz a Saná, kde žije více než polovina dětské populace strádající těžkou akutní podvýživou.
Jemen pro děti zůstává jedním z nejnebezpečnějších míst na světě. Kvůli omezenému přístupu k očkování, chybějícím službám a nedostatečnému hygienickému zázemí je v zemi vysoký výskyt infekčních nemocí. Už tak křehký zdravotní systém čelí náporu pandemie COVID-19, kvůli které je nyní lékařská pomoc v Jemenu ještě nedostupnější než když dřív.
“Zvyšující se počet hladovějících dětí v Jemenu by nás všechny měl šokovat,” uvedla ředitelka UNICEF Henrietta Fore. “Každý den umírají děti v Jemenu bez povšimnutí. Humanitární organizace naléhavě potřebují dostatečné zdroje a neomezený přístup ke komunitám v terénu, aby mohly zachránit životy těch nejzranitelnějších.“
Pomoc UNICEF v Jemenu
UNICEF je jednou z mála organizací, které v Jemenu působí. Díky své trvalé přítomnosti, znalosti místního prostředí a síti pěti regionálních pracovišť může UNICEF i nadále poskytovat okamžitou pomoc strádajícím dětem a zároveň pracovat na posílení místních kapacit a struktur.
I přes výpadky ve financování a provozní omezení UNICEF v roce 2020 pomáhal měnit životy dětí v Jemenu k lepšímu. V loňském roce pracovníci UNICEF po celém Jemenu:
- proočkovali proti dětské obrně 5 milionů dětí
- zajistili primární zdravotní péči pro 4,7 milionu dětí do 5 let
- proočkovali proti spalničkám 606 247 dětí
- zajistili přístup k pitné vodě pro 6,9 milionu lidí
- distribuovali hygienické soupravy pro 2,1 milionu lidí
- zajistili léčbu akutní podvýživy u 231 062 dětí
- poskytli výukové matriály a školní pomůcky 578 647 dětem
- oslovili 4,2 milionu lidí v rámci osvěty o zásadách správné hygieny a prevence
Jeden den v Jemenu
Desetiletá Muna Zayed je jednou ze dvou milionů vnitřně vysídlených dětí v Jemenu. Muna žije se svou rodinou v táboře Al Sha’ab v Adenu na jihu země od doby, kdy je probíhající boje donutily opustit domov ve městě Taiz. Její škola je uzavřena v rámci opatření proti šíření COVID-19. Každý den chodí Muna s kamarádkou k hlavní nádrži v táboře, aby přinesla čistou vodu na praní a vaření.
Cestou se Muna pravidelně zastavuje v umývárnách, aby si mohla umýt obličej. Říká, že obyvatelé se snaží udržovat koupelny čisté, aby snížily riziko šíření COVID-19. Muna se snaží chodit pro vodu v době, kdy je kolem méně lidí, aby se také chránila před nákazou.
Poté, co přinese domů vodu, Muna pečlivě očistí a nakrájí zeleninu, aby pomohla matce připravit oběd. Ví, že je důležité, aby si lidé pravidelně myli ruce a zabránili tak šíření nakažlivých nemocí. Přestože obyvatelé tábora nemají vždy k dispozici mýdlo, podle Muny se všichni snaží mýt si ruce pravidelně a důkladně.
Šest let ve válce
Rodiny v Jemenu žijí ve válce příliš dlouho. Nové hrozby, jako je pandemie COVID-19, dále ztěžují jejich bezútěšnou situaci. Bez zajištění bezpečnosti a stability v celé zemi budou jemenské děti a jejich rodiny nadále padat do extrémní chudoby, která má za následek rozsáhlou podvýživu. Krize v Jemenu představuje toxickou kombinaci konfliktů, ekonomického kolapsu a vážného nedostatku finančních prostředků na humanitární pomoc.
Situace v Jemenu je natolik zoufalá, že jakékoli narušení dodávky humanitární pomoci – od pitné vody a hygienických potřeb přes lékařskou péči po výživu a potravinovou pomoc – může vést k bezprostřednímu ohrožení života milionů dětí.
Na humanitární programy v Jemenu se bohužel stále nedostává dostatek prostředků. V roce 2020 byla pomoc UNICEF v Jemenu financována pouze z 55 procent.