Publikováno dne 06.04.2021
Za poslední dva měsíce bylo ozbrojenými složkami zabito 35 dětí.
Jedenáctiletý chlapec, jedenáctiletá dívka, dva třináctiletí chlapci, třináctiletá dívka, tři šestnáctiletí chlapci a dva sedmnáctiletí chlapci byli během násilí v Myanmaru zastřeleni. Roční holčička byla vážně zraněna poté, co byla do očí zasažena gumovým projektilem. To jsou dětské oběti v nejkrvavější den v Myanmaru od vojenského převratu, ke kterému došlo 1. února.
Za méně než dva měsíce bylo údajně zabito 35 dětí, nespočet dalších bylo vážně zraněno a skoro tisíc dětí a mladistvých bylo zadrženo ozbrojenými silami po celé zemi. Miliony dětí a mladistvých byly přímo nebo nepřímo vystaveny traumatizujícímu násilí, které ohrožuje jejich duševní a emoční zdraví.
“Jsem šokovaná nevybíravým zabíjením dětí, které se odehrává v Myanmaru, a selháním bezpečnostních složek, které nedokázaly zajistit bezpečnost dětí. Osoby zodpovědné za tyto činy, které bezpochyby představují závažné porušení práv dítěte, musí být hnány k odpovědnosti,“ říká ředitelka UNICEF Henrietta Fore.
Kromě bezprostředních dopadů násilí hrozí dětem v Myanmaru katastrofální dlouholeté následky této krize. Poskytování nezbytných služeb pro děti v zemi se již zastavilo: 1 milion dětí nemá přístup k základnímu očkování; 5 milionům dětí chybí vitamin A; 12 milionům dětí hrozí, že přijdou o další rok výuky; více než 40 000 dětí strádajících těžkou akutní podvýživou nedostává žádnou léčbu; téměř 280 000 zranitelných matek a dětí ztratí přístup k hmotné podpoře, která je pro ně zásadní, a více než čtvrt milionu dětí přijde o přístup k pitné vodě a hygieně.
Ještě před příchodem pandemie a vojenským převratem děti v Myanmaru strádaly chudobou, nedostatečným přístupem k pitné vodě, lékařské péči, vzdělání a ochraně. Bez okamžité pomoci budou miliony dětí čelit katastrofě. 34 % dětí v Myanmaru žije pod hranicí chudoby. Více než milion dětí v zemi nemá rodný list, a úředně tak neexistuje. 3 ze 4 dětí v Myanmaru už někdy zažily domácí násilí.
Ztráta přístupu k základním službám spojená s poklesem ekonomiky, která dostane mnoho rodin do chudoby, ohrožuje celou generaci dětí a mladých lidí. Už nyní jim hrozí, že budou trpět rozsáhlými fyzickými, psychickými, emočními, vzdělávacími a ekonomickými dopady, které je mohou připravit o budoucnost.
Bezpečnostní síly musí okamžitě upustit od porušování práv dětí a zajistit bezpečnost a ochranu dětí za všech okolností. Ozbrojené síly by měly ukončit okupaci škol a musí chránit všechny nezbytné pracovníky – včetně zdravotníků a učitelů – zajišťující důležité služby dětem a rodinám.
UNICEF zůstává v Myanmaru a nadále poskytuje nezbytné služby a humanitární pomoc po celé zemi. UNICEF je striktně apolitická organizace, která se řídí zásadami neutrality. Naší hlavní prioritou je ochrana života a zdraví všech dětí. V Myanmaru působíme dlouhodobě, ve všech regionech má UNICEF 220 terénních pracovníků, kteří znají místní prostředí a navzdory obrovským výzvám pokračují v programech na pomoc dětem.
„Náš závazek vůči dětem v Myanmaru se nemění. Zajištění nezbytné pomoci v době konfliktu a krize všem dětem, včetně Rohingů a dětí z dalších etnických menšin, zůstává nejvyšší prioritou,“ dodává Henrietta Fore. “Nesmíme zklamat děti v Myanmaru v této kritické době, kdy jde o jejich život, zdraví a budoucnost. Zůstáváme po jejich boku.“