Publikováno dne 28.01.2022
Nemají přístup k pitné vodě a nemohou se vzdělávat. Trpí akutní podvýživou, která je velmi často smrtelná. Mnoho z nich za konflikt ve své zemi zaplatí životem dřív, než stihnou dospět. Humanitární pomoc v Jemenu potřebuje téměř každé dítě. Za válku a ekonomickou krizi platí největší daň právě ony.
Jemen stojí na počátku hladomoru
Válka v Jemenu, která začala již před šesti lety, způsobila největší humanitární krizi na světě. Každých 10 minut v zemi zemře jedno dítě na podvýživu nebo smrtelnou nemoc, proti které lze očkovat. Nějakou formu pomoci potřebuje 70 % všech obyvatel.
Kromě konfliktu samotného zemi svírá i ekonomická krize, kvůli které si místní obyvatelé mohou jen těžko dovolit kupovat jídlo. V jejím důsledků více než 2,3 milionů dětí trpí akutní podvýživou, která bez okamžité léčby končí smrtí. Polovina jemenských dětí mladších 5 let trpí také chronickou podvýživou. Ta si vybírá tvrdou daň hlavně na jejich zdraví, ale ovlivňuje i jejich kognitivní vývoj. U 50 % dětí do 5 let, které jí trpí, se nerozvinou plné intelektuální schopnosti. A tyto důsledky jsou nezvratné.
V provozu je méně než polovina nemocnic, vody je nedostatek
Zdravotnictví je na pokraji úplného kolapsu. V zemi funguje méně než polovina nemocnic, a těm, které jsou v provozu, většinou chybí základní vybavení. Mnoho zdravotníků už několik let nedostalo plnohodnotnou výplatu. Situaci dále komplikuje pandemie covid-19.
Děti trpí chronickými průjmy, které jsou důsledkem pití kontaminované vody. Jemen je jednou ze zemí, která trpí nedostatkem nezávadné vody – ta se musí čerpat z hlubokých studen pomocí velkých čerpadel, která ale potřebují palivo. Ceny pohonných hmot stále rostou, pitná voda je tedy ve výsledku velmi drahá a často nedostupná.
Z důvodu nedostatečné hygieny, nedostatku pitné vody a nedostupnosti zdravotní péče v zemi již více než 5 let probíhá epidemie cholery. Podvyživené děti jsou k ní ještě náchylnější. Od propuknutí nemoci se nakazilo více než 2,5 milionu lidí a 4 tisíce z nich na nemoc zemřelo.
Vzdělávání je na pokraji kolapsu
Dva miliony dětí v Jemenu se nemohou vzdělávat a každá šestá škola je zničená nebo zavřená. Dvě třetiny učitelů už čtyři roky nedostávají plnohodnotný plat. To ohrožuje další 4 miliony dětí, kterým hrozí, že jejich učitelé budou muset přestat pracovat, aby uživili svou rodinu jiným způsobem. Děti, které ukončí vzdělávání předčasně, často končí v začarovaném kruhu chudoby a bez podpory se do školy už nikdy nevrátí.
Podívejte se na videu, jak to ve školách v Jemenu vypadá.
Obětmi násilí a zneužívání jsou děti i zdravotníci
Konflikt od svého začátku zabil nebo zmrzačil nejméně 10 tisíc dětí, další tisíce byly naverbovány do boje. Více než 2 miliony z nich bylo vnitřně vysídleno. Jen v průběhu měsíce října 2021 bylo zdokumentováno 16 závažných případů násilí na dětech. Osm dívek a 17 chlapců zemřelo při vojenském konfliktu, 18 zůstalo navždy zmrzačených. Útoky se nevyhýbají ani nemocnicím – v témže měsíci byly zaznamenány 2 útoky na nemocnice a zdravotnický personál. Většina těchto incidentů se odehrála v provinciích Taizz a Marib. Za první tři týdny letošního roku bylo v Jemenu zabito 17 dětí, což je téměř dvojnásobek oproti prosinci.
Jemen v číslech
- 11,3 milionu dětí potřebuje humanitární pomoc
- 2 miliony dětí jsou vnitřně vysídleny
- 2,3 milionu dětí trpí akutní podvýživou
- 2 miliony dětí nemůžou chodit do školy
- 8,5 milionu dětí nemá přístup k pitné vodě
UNICEF pro Jemen
UNICEF v zemi působí od roku 1970. Jako jedna z mála organizací je zde trvale. V zemi má 8 regionálních pracovišť a k roku 2022 celkem 394 pracovníků. Díky své dlouhodobé přítomnosti a síti pracovišť může i nadále efektivně pomáhat navzdory přetrvávajícímu válečnému konfliktu.
Násilí a konflikt uvrhly do extrémní chudoby celé rodiny. UNICEF provádí screening na podvýživu a následně děti z těžké podvýživy léči pomocí speciální terapeutické pasty a zároveň jim poskytuje potřebnou zdravotní péči. Distribuuje vakcíny a provádí očkování proti závažným nemocem, jako jsou spalničky, zarděnky nebo pneumokok.
V říjnu 2021 UNICEF opravil vodovodní potrubí ve městě Marib a vrátil pitnou vodu více než 1 milionu lidí. Ve čtvrtích Majzer a Mahilya v Maribu vznikla také místa, kam si mohou lidé pro vodu přijít. V oblastech zasažených cholerou probíhá ošetřování vody chlorem a kontrola její kvality. Proti nemoci UNICEF bojuje také pomocí distribuce dezinfekčních tablet s chlorem, chlorového prášku a kanystrů na vodu.
UNICEF poskytuje také psychosociální podporu dětem a ženám a pomáhá s jejich duševním zdravím. Dětem, které nemohou chodit do školy, dodává školní pomůcky a zlepšuje hygienu ve školách.
Stálou podporou měníme životy jemenských dětí k lepšímu. K říjnu roku 2021 jsme:
- provedli screening podvýživy 6 321 179 dětem
- vyléčili 216 126 dětí z akutní podvýživy
- umožnili vzdělávání 567 618 dětem
- podali vitamín A 3 154 084 dětem
- poskytli zdravotní péči 2 316 889 ženám a dětem
- poskytli pitnou vodu v dostatečném množství 7 363 745 lidem
- naočkovali proti spalničkám 653 676 dětí mladších jednoho roku
Přečtěte si krátké shrnutí o dění v Jemenu v tomto článku.
Co pomohlo těžce podvyživené Ghosson a Moneerovi? To se dozvíte zde.