Publikováno dne 15.02.2022
Občanská válka Sýrii sužuje už jedenáct let. Děti narozené po březnu 2011 tedy nikdy nepoznaly svou rodnou zemi bez války, krveprolití a násilí.
Skoro 7 milionů lidí v Sýrii je vysídleno ze svých domovů, 3 miliony z nich jsou děti. Ty aktuálně čelí také rekordně nízkým teplotám pod bodem mrazu. Jen v druhé polovině ledna 2022 umrzlo minimálně 5 dětí. V ekonomické krizi chybí paliva a také prostředky k topení, pro mnohé obyvatele je tedy takřka nemožné se zimě ubránit. Kvůli všudypřítomné chudobě dětem chybí teplé oblečení – jedinou možností, jak se zahřát, je zůstat alespoň pod tenkou plachtou stanu v táboře. Ze svého starého oblečení často již vyrostly a nové zimní nemají.
Co děti v Sýrii každý den zažívají?
- násilné střety znepřátelených stran
- exploze podomácku vyrobených bomb
- výskyty min a nevybuchlé munice v okolí
- chudobu způsobenou hlubokou ekonomickou krizí
- pandemii covid-19
- rekordně nízké teploty pod bodem mrazu
Potřeba humanitární pomoci se od roku 2020 zvýšila víc než o čtvrtinu. Až 90 % všech obyvatel Sýrie žije pod hranicí chudoby a syrská libra v roce 2020 ztratila 236 % své hodnoty, mnoho lidí si tedy nemůže dovolit koupit ani základní hygienické potřeby, jídlo či pitnou vodu.
Ekonomická krize také přispívá k vyšší akceptaci násilí na ženách ve společnosti. Dětské svatby se vyskytují ve více než polovině komunit (častěji se jedná o dívky) a 67 % dětí je místo učení nuceno pracovat (to se týká spíše chlapců). Zvyšuje se také počet dětí, které se v průběhu útěku před válkou ztratily svým rodinám. Jen v průběhu ledna 2022 UNICEF identifikoval 9 nezaopatřených dětí, které neví, kde jsou jejich rodiče.
Neutěšená situace v zemi v číslech
- 6 milionů dětí potřebuje humanitární pomoc (to je o třetinu víc než v roce 2020)
- funguje třetina škol a polovina nemocnic
- 90 tisíc dětí trpí akutní podvýživou
- 4,5 milionu dětí nechodí do školy
- 1,6 milionu dětí čelí riziku toho, že nedokončí školu
Nejčastěji jsou děti obětmi války v severozápadní Sýrii
Obzvláště naléhavá je nyní situace v severozápadní Sýrii, kde žije 2,8 milionu vnitřně vysídlených lidí. V oblasti je 1,7 milionu dětí a do školy nechodí dvě třetiny z nich. V minulém roce se zde občanská válka dětí přímo dotýkala nejčastěji – a to v 70 % případů v porovnání s ostatními částmi Sýrie.
Podle reportů UNICEF bylo jen 3. února 2022 zabito 6 dětí a jedna dívka byla vážně zraněna. „Od začátku roku jsou útoky mnohem častější, a to hlavně v Idlibu v severozápadní Sýrii a v bezprostředním okolí, kde potřebuje humanitární pomoc bezmála 1,2 milionů dětí. V oblasti žije řada vysídlených rodin, které sem musely utéct z jiných částí země,“ komentuje situaci Bertrand Bainvel, oblastní ředitel UNICEF pro Blízký východ a severní Afriku.
Děti jako svědci i oběti násilných útoků v detenčních centrech
Na severovýchodě politicky komplikovaný konflikt v kombinaci se suchem ohrožuje přístup k pitné vodě pro 4,5 milionu lidí. Téměř 10 tisíc dětí v oblasti se svými matkami zůstává v detenčních centrech Al-Hol a Roj. Pocházejí z více než 60 zemí a ve špatných podmínkách a zimě jsou v přímém ohrožení. Nemají teplé oblečení, hygienické potřeby, jídlo ani přístup ke zdravotnickým službám či vzdělávání. Řada táborů pro vnitřně vysídlené obyvatele je plně závislá na pomoci zvenku.
V dentenčním centru Ghwayran a jeho okolí na severovýchodě země se děti nyní takřka denně setkávají s násilnými útoky. Téměř 45 tisíc civilistů muselo z okolí místa utéct, někteří už poněkolikáté. Od té doby, co propukly násilnosti, jsou některé hlavní silnice zavřené, což narušuje dopravu a dodávky nezbytných zásob. Některým dětem, které musí žít v centru již roky, se nepodařilo utéct, a byly tak svědky i obětmi těchto útoků.
Pomoc UNICEF v Sýrii: obnova škol a léčba podvýživy
UNICEF v Sýrii působí trvale a dlouhodobě rozvíjí programy zaměřené na výživu, pitnou vodu, vzdělávání, zdravotní péči a psychosociální podporu. Za rok 2021 se nám podařilo z těžké akutní podvýživy vyléčit 13 571 dětí. Celkem 886 767 dětem a ženám jsme podali chybějící vitamíny a minerální látky. Místní obyvatele také podporujeme v potravinové soběstačnosti a rozvíjíme komunitní zemědělské projekty.
V roce 2021 se nám podařilo vrátit do školy 312 534 dětí, polovina z nich byly dívky. Celkem 1 348 817 dětem jsme zajistili plnohodnotnou školní docházku také obstaráním školních potřeb, jako jsou propisky, batohy nebo sešity.
Mnoho škol v Sýrii bylo v průběhu války zničeno a pracovníci UNICEF intenzivně pracují na jejich obnově. V uplynulém roce se podařilo znovu otevřít 730 tříd v 53 školách, což umožnilo docházku 27 131 dětem. Jen v Aleppu UNICEF opravil a otevřel 16 škol, do kterých se zakoupil také veškerý nábytek a vybavení, opravila se voda a nainstalovaly rampy pro inkluzi dětí s handicapem. UNICEF také poskytl batohy a psací potřeby 13 tisícům žáků a studentů. Některé děti se vrátily do školy po dlouhých 6 letech.
UNICEF také opravuje a udržuje systémy zásobování vodou a zároveň zajišťuje tablety na čištění vody. Za loňský rok jsme poskytli pitnou vodu 2,5 milionu lidí a tablety na její čištění 59 506 obyvatelům. Nedostatek nezávadné vody trápí i tábory pro vnitřně vysídlené obyvatele, kam UNICEF loni dodal pitnou vodu pro 445 396 lidí.
Dětem a jejich matkám, které jsou na útěku před válkou, poskytuje UNICEF svou pomoc ve formě mobilních zdravotnických a nutričních týmů, které dávají dětem potřebné léky, provádějí screening a léčí podvyživené děti pomocí terapeutické pasty RUTF. Nabízí také psychosociální podporu dětem a jejich rodičům a šíří osvětu o tom, jak při případném útěku před válkou zajistit, aby rodina zůstala pohromadě.
Situace v Sýrii je stále kritická, ale bez práce UNICEF a podpory našich příznivců by tisíce dětí se svými rodinami byly mnohem zoufalejší, nemocnější a hladovější.