Publikováno dne 13.09.2023
Aktualizováno 18. září 2023:
Ničivá bouře Daniel se přehnala východní Libyí, rozpoutala chaos a zkázu, protrhla přehrady a zničila budovy v mnoha městech, zejména v Al Bayda, Al Marj a Derna.
Odhaduje se, že bouře zasáhla asi 300 000 dětí. Nejméně 30 000 vnitřně vysídlených osob se ukrývá ve školách. Mnoho oblastí zůstává odříznuto. Mimo provoz jsou nejméně tři nemocnice, zaplaveno je deset zdravotních center.
Středomořská bouře si už vyžádala více než 6 000 obětí na životech a asi 10 000 dalších lidí se pohřešuje. Objevují se zprávy o rostoucím počtu odloučených dětí a dětí bez doprovodu. Problémem je nedostatek přesných a spolehlivých informací a obtížný přístup do oblasti v důsledku zřícených přehrad a mostů v centru města.
Bouře způsobila značné škody na kritické infrastruktuře, zejména na silnicích a mostech. Narušila také telekomunikační sítě a elektrické vedení v severovýchodní Libyi, což vážně omezilo přístup a záchranné operace. Předběžné informace ukazují, že nejméně 2 180 budov bylo přívalovou vodou vážně poškozeno nebo zničeno.
Nejhorší situace je ve městě Derna. Přístup sem byl během prvních několika hodin krize velmi náročný, protože existovalo pouze jedno přístupové místo z Tobruku. Půlka města trpí úplným výpadkem elektřiny, lékařské a terénní týmy se tak musí spoléhat na generátory, vážným problémem je ale nedostatek paliva. Odhaduje se, že jen v Derně je až 30 000 vnitřně vysídlených osob, mezi nimi je asi 500 rodin v registrovaných úkrytech.
Jako při každé krizové události patří děti k těm nejzranitelnějším. Zatím nevíme, kolik dětí mohlo přijít o rodiče nebo se během povodní ztratit svým rodinám; jde však o velké riziko při jakékoli humanitární katastrofě. Z předchozích krizí po celém světě víme, že následky povodní jsou pro děti často smrtelnější než samotné extrémní počasí. S omezenými zásobami nezávadné vody se výrazně zvyšuje pravděpodobnost průjmu a propuknutí cholery, dehydratace a podvýživy. Děti, které přišly o rodiče nebo se ztratily svým rodinám, jsou více vystaveny nebezpečí násilí a vykořisťování.
Smrtící záplavy umocnily krizi v této těžce zkoušené zemi. Dosavadní konflikty a politická krize významně ovlivnily dostupné lékařské péče, vzdělávání a úroveň sociální ochrany v Libyi. Pro rodiny, které byly již před bouří v životní nouzi, povodně násobí ztráty a utrpení. Mnoho z nich už bylo kvůli konfliktu několikrát vysídleno a nyní se ukrývají ve školách a dalších veřejných budovách v Benghází a jiných městech.
UNICEF pomáhá dětem v Libyi od roku 1957.
V současné chvíli mobilizujeme humanitární zásoby, které mohou být rozmístěny v postižených oblastech na východě prostřednictvím partnerské organizace Libya Red Crescent, včetně 1 100 hygienických souprav, životně důležitých lékařských potřeb pro 10 000 lidí a souprav oblečení pro 500 dětí.
Souběžně monitorujeme rozsah škod, vyhodnocujeme situaci a shromažďujeme informace, mnoho oblastí však zůstává odříznuto od elektřiny a telekomunikací. Plný rozsah humanitárních potřeb bude jasnější v nadcházejících dnech.
Děti a rodiny v Libyi teď akutně potřebují bezpečné přístřeší, nezávadnou pitnou vodu, zdravotnické potřeby a psychosociální pomoc. Služby ochrany dětí, včetně psychosociální podpory, budou rozhodující pro to, aby děti dokázaly zpracovat traumatizující zážitky. V dlouhodobém horizontu bude potřeba také obnovit provoz klinik a nemocnic, opravit vodovodní a kanalizační systémy, podniknout kroky pro prevenci rizika cholery a otevřít školy (včetně hledání náhradních úkrytů pro vysídlené osoby).