Publikováno dne 23.11.2023
Na Blízkém východě se v posledních měsících statisíce dětí a rodin ocitly v katastrofální situaci. Děláme vše, co je v našich silách, abychom pomohli děti ochránit před dopady ozbrojeného konfliktu.
Na brífinku Rady bezpečnosti OSN konaném dne 22. listopadu 2023 výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russell znovu apelovala na světové vůdce, aby pomohli ukončit probíhající konflikt a zajistili humanitární pomoc a ochranu dětí v souladu s mezinárodním humanitárním právem.
Ve své výzvě ke světovým vůdcům mj. uvedla: „Ráda bych poděkovala Radě bezpečnosti za přijetí Rezoluce č. 2712, která uznává nepřiměřený dopad této války na děti a požaduje, aby strany konfliktu poskytly dětem zvláštní ochranu, na kterou mají podle mezinárodního práva nárok.
Toto usnesení naléhavě vyzývá k prodlouženým humanitárním pauzám a koridorům v Gaze, které, jak doufám, budou urychleně realizovány, aby se humanitární partneři mohli dostat k civilistům v nouzi – zejména k dětem. UNICEF také vítá omezenou dohodu o příměří. Jsme připraveni zintenzivnit dodávky zoufale potřebné humanitární pomoci v Gaze. K pokrytí rychle rostoucích potřeb je však samozřejmě zapotřebí více zdrojů. To ale zdaleka nestačí: válka musí být ukončena, zabíjení a mrzačení dětí musí okamžitě přestat.
Než budu podrobněji informovat o situaci v Gaze, ráda abych upozornila na neutěšenou situaci dětí v Izraeli a na Západním břehu. Od 7. října bylo zabito 35 izraelských dětí, přičemž více než 30 dalších je drženo jako rukojmí v Gaze. Jak řekl generální tajemník, dohoda o propuštění rukojmích je vítána, ale je třeba udělat mnohem víc. UNICEF bude i nadále vyzývat strany konfliktu, aby bezpečně propustily všechny unesené děti.“
Minulý týden zástupce výkonné ředitelky UNICEF Ted Chaiban odcestoval do Izraele, kde se přímo na místě setkal s rodinami dětských rukojmích, kteří s ním sdíleli své trápení a prohlubující se strach o bezpečí svých dětí.
Deputy Executive Director UNICEF Ted Chaiban se 16. listopadu přímo v Izraeli setkal s rodinami zadržovaných dětí.
Navštívil také Západní břeh Jordánu, kde byl svědkem zhoršující se tamní bezpečnostní a humanitární situace. Za posledních šest týdnů bylo zabito 56 palestinských dětí a mnoho jich bylo vysídleno ze svých domovů. UNICEF odhaduje, že 450 000 dětí na Západním břehu potřebuje humanitární pomoc.
UNICEF ve spolupráci s partnery poskytuje psychosociální podporu, dodávky pitné vody, hygienické potřeby a krizové vzdělávání pro 280 000 dětí na Západním břehu Jordánu.
“Pokud jde o Gazu, právě jsem se vrátila z mise na jihu území, kde jsem se mohla setkat s dětmi, jejich rodinami a zaměstnanci UNICEF na místě. Když jsem navštívila nemocnici Nasser v Khan Yunis, byla plná lidí. Kromě pacientů a zdravotnického personálu zde našly bezpečné útočiště tisíce vnitřně vysídlených osob. Spí pod přikrývkami na chodbách a ve společných prostorách nemocnice,” sdílí své dojmy Catherine Russel.
“V nemocnici jsem mluvila s 16letou dívkou. Při bombardování její čtvrti byla těžce zraněna a lékaři jí řekli, že už nikdy nebude chodit. Na novorozeneckém oddělení nemocnice jsem viděla drobounká miminka, jak přežívají v inkubátorech, zatímco si lékaři dělají starosti, jak mohou udržet stroje v chodu bez paliva.
Mluvila jsem také s pracovnicí UNICEF, která navzdory ztrátě mnoha členů vlastní rodiny nadále pracuje na tom, aby dětem a rodinám v Gaze poskytla přístup k bezpečné vodě a hygieně. Jako matka čtyř dětí je jednou z mnoha rodičů v Gaze, kteří se neustále bojí o své blízké. Vzhledem k tomu, jak hroznou daň si tato válka vyžádala na dětech z Gazy, je jejich strach opodstatněný.”
Podle dostupných údajů bylo za pouhých 46 dní zabito více než 5 300 palestinských dětí – to je více než 115 denně, každý den, týdny a týdny. Na základě těchto údajů tvoří děti 40 procent úmrtí v Gaze. To je bezprecedentní. Jinými slovy, Pásmo Gazy je dnes nejnebezpečnějším místem na světě pro děti.
Existují také zprávy, že více než 1200 dětí zůstává pod troskami vybombardovaných budov nebo jsou nezvěstné.
Je třeba poznamenat, že počet úmrtí v současné krizi daleko přesáhl celkový počet úmrtí během předchozích eskalací. Pro srovnání, za 17 let sledování a hlášení závažných případů násilí na dětech mezi lety 2005 a 2022 bylo na tomto území ověřeno celkem 1 653 zabitých dětí.
Děti, kterým se podaří válku přežít, se budou potýkat s opakovaným vystavením traumatickým událostem. Násilí a otřesy kolem nich mohou vyvolat stres, který narušuje jejich fyzický a kognitivní vývoj. Ještě před touto poslední eskalací bylo více než 540 000 dětí v Gaze – polovina celé zdejší dětské populace – identifikováno jako osoby, které potřebují duševní zdraví a psychosociální podporu.
Dnes je v Gaze vysídleno více než 1,7 milionu lidí, z nichž polovinu tvoří děti.
Obzvláště znepokojující jsou zprávy o zvyšujícím se počtu vysídlených dětí, které byly odloučeny od svých rodin evakuačními koridory na jih, nebo které jinak přijíždějí bez doprovodu dospělých do nemocnic za účelem lékařské péče. Tyto děti jsou obzvláště zranitelné a naléhavě je třeba je identifikovat, poskytnout jim dočasnou péči a umožnit jim přístup ke službám pátrání po rodině a slučování s rodinou.
Kromě bomb, raket a střelby jsou děti v Gaze extrémně ohroženy katastrofálními životními podmínkami. Jeden milion dětí – takřka všechny děti na tomto území – nemá dostatek potravin a čelí tomu, co by se mohlo brzy stát katastrofickou výživovou krizí. Předpokládáme, že během několika příštích měsíců by život ohrožující forma podvýživy u dětí mohla v Gaze zvýšit o téměř 30 procent.
Výrobní kapacita vody mezitím klesla na pouhých 5 procent své běžné produkce, přičemž rodiny a děti mají méně než tři litry na den na pití, vaření a hygienu. Ve stejné době přestalo fungovat čerpání vody, odsolování a čištění odpadních vod kvůli nedostatku paliva. A hygienické služby se zhroutily.
Tato situace může vést k propuknutí nemocí, které mohou být fatální pro zranitelné skupiny, jako jsou novorozenci, děti a ženy – zejména ty, které jsou podvyživené. U dětí do 5 let věku zaznamenáváme případy průjmových a respiračních infekcí. Existuje riziko, že s nástupem chladnějšího zimního počasí by se situace mohla ještě zhoršit.
Více než dvě třetiny nemocnic již nyní nefungují kvůli nedostatku paliva a vody nebo kvůli tomu, že utrpěly katastrofální škody při útocích. WHO odhaduje, že nejméně 16 zdravotnických pracovníků bylo zabito a 38 jich bylo zraněno ve službě.
Pacienti v nemocnicích jsou zabíjeni během útoků nebo umírají na nedostatek léků a péče. Minulý týden byl UNICEF součástí interagenturní mise, která zachránila 31 miminek z nemocnice Al-Shifa. Dvacet osm z těchto dětí nyní dostává péči v Egyptě.
Na nemocnice by se nikdy nemělo útočit a neměly by být používány k válečným účelům.
Jsme svědky i ničivých útoků na školy, téměř 90 procent všech školních budov je poškozeno. Až 80 procent školských zařízení je využíváno jako úkryty pro osoby, které přišly o střechu nad hlavou. Ale i tyto prostory, kde děti a rodiny hledaly bezpečí po útěku ze svých domovů, se stávají terčem útoků.
V celém státě Palestina a Izrael se strany konfliktu bezostyšně dopouštějí závažných porušování práv dětí – včetně zabíjení, mrzačení, únosů dětí, útoků na školy a nemocnice a odepření humanitární pomoci.
V Gaze byly ale dopady násilí páchaného na dětech katastrofální, nevybíravé a nepřiměřené. A až válka skončí, kontaminace výbušninami bude bezprecedentní, s potenciálně desítkami tisíc pozůstatků roztroušených po Gaze i mimo ni – smrtelná hrozba pro děti, která může trvat desetiletí.
Uvnitř Gazy válka také způsobila největší ztráty na životech personálu OSN, kdy bylo zabito více než 100 zaměstnanců UNRWA. V minulých dnech byla zabita kolegyně WHO spolu se svým 6měsíčním dítětem, manželem a dvěma bratry.
Aby děti přežily, aby humanitární pracovníci zůstali a účinně pomáhali, humanitární pauzy prostě nestačí. UNICEF vyzývá k naléhavému humanitárnímu příměří, které by okamžitě zastavilo toto krveprolití.
Obáváme se, že další vojenská eskalace na jihu Gazy by exponenciálně zhoršila tamní humanitární situaci, způsobila by další vysídlení a stlačila civilní obyvatelstvo do ještě menší oblasti. Je třeba se vyhnout útokům na jih.
UNICEF je důrazně proti zřízení takzvaných ‚bezpečných zón‘. V Pásmu Gazy není žádné místo bezpečné. Navrhované zóny nemají infrastrukturu ani ochranná opatření, která by uspokojila potřeby tak velkého počtu civilistů.
Opakujeme také naši výzvu stranám, aby okamžitě a plně respektovaly mezinárodní humanitární právo a lidská práva, včetně zásad nezbytnosti, rozlišování, opatrnosti a proporcionality.
Žádáme, aby se šlo nad rámec toho, co vyžaduje zákon – žádáme o ochranu dětí a civilní infrastruktury, na kterou se spoléhají, stejně jako o okamžité a bezpodmínečné propuštění všech civilních rukojmích zadržované v Pásmu Gazy – zejména dětí.
Vyzýváme zúčastněné strany, aby se řídily rezolucí č. 2712 a zajistily bezpečný a neomezený humanitární přístup do Pásma Gazy a uvnitř něj, včetně severu. Zúčastněné strany musí umožnit okamžitý přísun humanitárních zásob, včetně paliva, které je potřeba pro nákladní dopravu, odsolování a čerpání vody a výrobu mouky. Musí být povoleno přivézt základní potřeby pro zajištění pitné vody a hygieny, plachty, stany.
Vyzýváme strany konfliktu, aby zajistily dobrovolný pohyb a bezpečný průchod všem civilistům, kteří hledají nouzové útočiště a bezpečné místo k pobytu, aby znovu otevřeli, opravili a zvýšili kapacitu všech vodovodních linek do Pásma Gazy a zajistili, že voda bude nezávadná a nekontaminovaná.
“Skutečná cena této poslední války v Palestině a Izraeli se bude měřit na životech dětí – těch, které násilí zabilo a které násilí navždy změnilo. Bez ukončení bojů a plného humanitárního přístupu budou škody nadále exponenciálně růst.
Zničení Gazy a zabíjení civilistů nepřinese do regionu mír ani bezpečí. Lidé v tomto regionu si zaslouží mír. To může zajistit pouze vyjednané politické řešení – takové, které upřednostňuje práva a blaho této a budoucích generací izraelských a palestinských dětí.
Vyzývám strany, aby tuto výzvu respektovaly, počínaje humanitárním příměřím jako prvním krokem na cestě k trvalému míru. A vyzývám vás, jako členy Rady bezpečnosti, abyste udělali vše, co je ve vašich silách, abyste tuto katastrofu pro děti ukončili,” uzavírá svou výzvu Catherine Russel.
Pomoci dětem zasaženým konfliktem v Pásmu Gazy můžete prostřednictvím tohoto formuláře.
Děkujeme všem podporovatelům, kteří společně s námi věří, že žádné dítě není nepřítel.