Publikováno dne 13.02.2024
100 dní poté, co zasáhlo západní Nepál zemětřesení o síle 6,4 Richterovy škály, zůstává 68 000 dětí z postižených oblastí v ohrožení.
Zemětřesení s epicentrem v okrese Jajarkot v provincii Karnali si vyžádalo 154 obětí (z toho 81 dětí) a 366 zraněných. Srovnalo se zemí domy, školy, zdravotnická zařízení i vodovodní infrastrukturu a narušilo tak životně důležité služby. Přibližně 200 000 lidí, včetně 68 000 dětí, které strávily chladnou zimu v provizorních přístřešcích, potřebuje humanitární pomoc.
UNICEF byl na místě bezprostředně po katastrofě a spolu s vládou a partnery poskytoval dětem a jejich rodinám nezbytnou humanitární pomoc, jako jsou plachty, přikrývky, lékařské stany, vzdělávací soupravy a hygienické potřeby.
Zemětřesení poškodilo 898 školních budov (294 úplně, 604 částečně), což omezilo přístup ke vzdělání pro asi 134 000 dětí školního věku. Více než 17 000 dětí se již vrátilo do školy díky 223 dočasným výukovým prostor zajištěných UNICEF. Nadále se zřizují další výuková centra, která odolají extrémním povětrnostním podmínkám, aby všechny zasažené děti mohly pokračovat ve vzdělávání až do doby, než budou jejich školy úplně opraveny.
„Tři měsíce po kruté zimě tisíce dětí postižených ničivým zemětřesením v západním Nepálu nadále čelí každodenním těžkostem. Stále se vyrovnávají s traumatem ze ztráty blízkých. Jejich vývoj a budoucnost jsou ohroženy, protože přišly o své blízké, domovy a o přístup do školy,“ popisuje situaci v Nepálu pracovnice UNICEF Alice Akunga. „I když teploty stoupají, potřeby na místě jsou stále obrovské, protože děti potřebují výživnou stravu, čistou vodu, vzdělání a přístřeší. Jedním z nejlepších způsobů, jak vrátit děti do normálního života, je zajistit jim přístup ke vzdělávání, aby si mohly hrát se svými kamarády, učit se a zotavovat.“
Kromě toho UNICEF ve spolupráci s místními samosprávami a partnery opravil 565 poškozených toalet a postavil 251 dočasných toalet. Podpořil také na vládní osvětovou kampaň zaměřenou na očkování dětí proti smrtelným nemocem, jako jsou spalničky, zarděnky a tyfus.
Pro naplnění potřeb dětí a jejich rodin v Nepálu je však potřeba udělat mnohem více. Dosud byla pomoc UNICEF v Nepálu financována pouze ze 7 procent.