Publikováno dne 16.08.2024
Po více než 15 měsících války v Súdánu vyústila katastrofální kombinace konfliktu, vysídlení a omezení přístupu humanitární pomoci v hladomor v táboře Zamzam, který poskytuje útočiště statisícům vysídlených osob v súdánském regionu Severní Dárfúr.
Jedná se o první zjištění hladomoru za posledních sedm let a teprve třetí od vytvoření monitorovacího systému před 20 lety.
Situace v celé zemi zůstává kritická, podle odhadů je ohroženo těžkou akutní podvýživou až 730 000 dětí. Hladomorem je ohrožena celá země, pokud nebudou rychle podniknuty společné kroky.
Hladomor je nejvyšší fází stupnice akutní potravinové nejistoty. Jeho vyhlášení je podmíněno těmito kritérii:
- min. 20 % domácností v oblasti alespoň je vystaveno extrémnímu nedostatku jídla
- min. 30 % dětí don 5 let věku trpí akutní podvýživou
- dva a více lidí na každých 10 000 umírá každý den v přímém důsledku hladovění nebo vzájemného působení podvýživy a nemocí
I když UNICEF v červenci dokázal dodat do oblasti El Fasher terapeutickou výživu (RUTF) pro léčbu přibližně 4 000 těžce akutně podvyživených dětí, včetně přídělu pro tábor Zamzam, přetrvávající nedostatek trvalého a bezpečného přístupu znamená, že potřeby dětí na místě zůstávají obrovské a schopnost dodávat humanitární zásoby je nepředvídatelná.
Terapeutická výživa pro 1 dítě na měsíc stojí 631 Kč. Pokud můžete, prosíme, pomozte ještě dnes prostřednictvím tohoto formuláře.
Přispět můžete i odesláním DMS UNICEF 90 na číslo 87 777 (cena 90 Kč, UNICEF obdrží 89 Kč, více na darcovskasms.cz)
Nebo můžete pomoci libovolnou částkou přímo na číslo účtu 11771177/0300 a jako variabilní symbol použijte číslo 831.
“Dnešní zprávy potvrzují naše nejhorší obavy, že v některých částech Súdánu dochází k hladomoru, který způsobuje nepředstavitelné utrpení dětem a rodinám, které už tak strádají v důsledku strašlivé války,” uvedla výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russell. “Tento hladomor je plně způsoben člověkem.” Znovu vyzýváme všechny strany, aby zajistily humanitárnímu systému neomezený a bezpečný přístup k dětem a rodinám v nouzi. Musíme být schopni použít všechny cesty, přes linie konfliktu a hranice.
Na rozdíl od krize v Dárfúru před dvaceti lety je současný hladomor vyvolán konfliktem, který zasáhl celou zemi včetně hlavního města Chartúmu a regionu Džazíra, který byl dříve hlavním zdrojem potravin. Jednou z hlavních příčin hladomoru v Zamzamu je zásadní omezení přístupu humanitární pomoci.
Děti v Súdánu však nemohou čekat. Potřebují ochranu, základní služby a především příměří a mír. UNICEF a WFP nadále vyzývají všechny strany, aby zaručily bezpečný neomezený a trvalý přístup k humanitární pomoci a umožnily další rychlé rozšíření humanitárních programů. Agentury také naléhají na mezinárodní společenství, aby zintenzivnilo svou finanční podporu a využilo všech diplomatických nástrojů, které mají k dispozici, k dosažení okamžitého příměří.
Přímo do Súdánu zamířil rovněž mluvčí UNICEF James Elder. „Súdánská humanitární krize je s ohledem na děti ta největší na světě. Je to krize ze zanedbání. Děti se v Súdánu potýkají s tolika zvěrstvy a mnohá z nich zůstanou bez povšimnutí,“ vypověděl Elder. „V sobotu (poz.10. srpna) si hrál jeden místní chlapecký fotbalový tým na hřišti, které je ve státě Chartúm součástí UNICEF prostoru přátelského a bezpečného dětem. Hřiště zasáhla raketa, dva chlapci na místě zemřeli, celý tým byl zraněný. S chlapci jsem se setkal, v nemocnici i na hřišti. Byli vyděšení a otřeseni. Jejich kapitán a zároveň nejlepší a nejmladší hráč byl jednou z obětí. Když jsem se jich ptal, kdy si znova zahrají fotbal, řekli, že už nikdy,“ jen pár dní po tomto útoku, přišla další tragická zpráva, ve čtvrtek 15. srpna zemřelo ve městě El Odeid 5 dívek a dalších 20 dětí bylo zraněno při útoku na školu a tržiště.
James Elder upozornil na jeden z mnoha hororů, se kterými se súdánské děti potýkají, a poukázal rovněž na míru sexuálního násilí. „Mluvil jsem se zdravotnicí, uvedla, že léčila stovky žen a dívek, které se staly obětí sexuálního násilí. Nejmladší dívce, kterou ošetřovala po znásilnění, byla 8 let. Mnoho z žen a dívek byly týdny drženy v zajetí. Zdravotnice rovněž upozornila na rostoucí počet dětí, které se narodí jako výsledek znásilnění a které následně zůstanou opuštěné,“ vylíčil. „Tisíce dětí byly během konfliktu v Súdánu zabity nebo zraněny. Případů sexuálního násilí a verbování dětí do války přibývá,“ navázal James Elder.
„Pět milionů dětí muselo opustit své domovy, denně o domov přijde 10 000 dívek a chlapců, v Súdánu k dochází největší krizi vysídlení na světě. Mnoho dětí přišlo o domov hned několikrát, zdůraznil mluvčí UNICEF. „Více než rok opakujeme, že děti v Súdánu nemůžou čekat a teď umírají. V táboře Zamzam byl vyhlášen hladomor, poprvé po sedmi letech a teprve potřetí za 20 let existence Výboru pro monitorování hladomoru,“ doplnil.
„Kromě Zamzamu hladomor hrozí v dalších 13 oblastech, které jsou domovem 143 tisíců dětí trpící akutní formou podvýživy. Bez jakékoliv akce deseti tisíce súdánských dětí zemře. Deseti tisíce. A to zdaleka není ten úplně nejčernější scénář. Pokud by došlo k propuknutí jakékoliv nemoci, počet obětí bude mnohonásobně vyšší. Pokud by došlo k epidemii spalniček, nebo průjmových onemocnění nebo respiračních chorob… Rozšíří se v Súdánu jako lavina,“ varoval James Elder.
Světový potravinový program (WFP) a UNICEF zmobilizovaly rozsáhlou humanitární operaci s místními a mezinárodními partnery v Súdánu i v zahraničí. Ta pokrývá také sousední země, kam ve snaze najít bezpečí před hladem a násilím uprchly více než 2 miliony Súdánců.
UNICEF spolu s partnery rozšířil své výživové programy do 152 lokalit po celém Súdánu. Ze 132 prioritních lokalit se 103 nachází v těžko dostupných oblastech aktivních bojů. Jen v květnu a červnu bylo zřízeno přes 170 nových ambulantních terapeutických programů (OTP), čímž se celkový počet funkčních OTP v Súdánu zvýšil na 1 739. UNICEF navíc poskytuje humanitární pomoc prostřednictvím 70 mobilních týmů. Za první půlrok letošního roku bylo ve výživových centrech přijato přes 133 600 těžce podvyživených dětí. UNICEF pokračuje v přesunu životně důležitých zásob výživy prostřednictvím přeshraničních operací, s cílem zajistit záchranu 215 000 těžce podvyživených dětí.