Publikováno dne 04.03.2025
Jsme nesmírně hrdí na naše finalisty ankety Dítě Česka a těší nás, že s Vámi můžeme sdílet jejich úspěchy. Finalistka posledního ročníku Marika Mlčková se loni se svým projektem AcceCycle stala vítězkou světové soutěže Rise For the World. Marika zvítězila v kategorii Mladé talenty v anketě Nejvlivnější ženy 2025, kterou pořádá časopis Vogue.

„Na začátek bych trochu představila i program Rise For the World. Je to mezinárodní soutěž pro teenagery ve věku od 15 do 17 let. Ve zkratce je jejím záměrem účastníky soutěže přimět k akci, vytvořit projekt zaměřený na zlepšení jejich lokální komunity. Samozřejmě projekt může mít i světový přesah,“ vysvětlila Marika s tím, že téma projektu může být jakékoli.
Soutěž má následně tři části – první zaměřenou na výzkum a sběr informací k projektu, druhou na design a vytvoření projektu a závěrečnou na reflexi. „Projekt rozhodně nekončí, když skončí Rise. Spousta projektů pokračuje dál, i když třeba člověk už nepokračuje v soutěži. Hodně z projektů pokračuje dál, propagují se, navazují spolupráci s výzkumnými centry, aby se na nich dál pracovalo a projekty se zlepšovaly,“ uvedla Marika s tím, že projekty mají být „jakýmisi odrazovými můstky pro mladé lidi“.
„Záměrem celé soutěže je, aby se mladiství začali podílet na zlepšování světa,“ doplnila Marika. Hlásila se hned dvakrát a v roce 2024 se jí podařilo stát se jednou z vítězek. Její projekt AcceCycle se týká menstruační chudoby v Česku, konkrétně pak menstruační chudoby dívek v českých základních a středních školách. „Rozhodla jsem se pro toto téma, protože jsem hledala něco, co by se týkalo holek v mém věku. Přišlo mi, že menstruace je velké tabu ve školním prostředí a ovlivňuje holky právě v mém věku. Napadlo mě z toho udělat výzkum a ukázalo se, že je to jediný výzkum o menstruační chudobě v České republice,“ přiblížila Marika.
Menstruační chudoba v Česku
Do průzkumu se zapojilo přes 600 osob různého věku a pohlaví. „Můžu tedy říct, že odpovědi byly dost diverzifikované. Pak jsem se pustila do akční části projektu a dávala jsem vložky do pražských základních a středních škol. Poté jsem výzkum publikovala a vytvořila stránku na Instagramu, kde jsem se snažila sdílet zpovědi a zkušenosti holek s menstruací, ideálně ve školním prostředí. Dalším krokem byla petice, aby byly menstruační pomůcky ve školách zdarma, protože jsou na stejné úrovni jako toaletní papír, mýdlo, záchod, umyvadlo – zkrátka věci, bez kterých se neobejdeme,“ vysvětlila.
Projektu se dostalo a stále dostává pozornosti veřejnosti. Marika měla například možnost vystoupit na kulatém stolu v Poslanecké sněmovně, který se týkal reprodukčního zdraví žen. „Odprezentovala jsem tam svůj průzkum a pak se to začalo šířit dál, mluvila jsem i s novináři. To bylo super, dostalo se to do povědomí lidí, což byl asi jeden z největších cílů samotného projektu,“ poznamenala. Menstruační chudobu se ale snažila řešit i hlouběji. „Může to být opravdu problém, když třeba kvůli menstruaci nemůžete jít do školy, přicházíte o výuku, testy, může to mít negativní dopad na vaše akademické výsledky a zhoršit šance dostat se na univerzitu, což je opravdu velká škoda,“ uvedla Marika.
Situaci v Česku porovnávala i se zahraničím, inspirací jí bylo například Skotsko. „Tam mají vložky ve školách zdarma, ve Francii také. Navíc my máme jednu z nejvyšších daní z přidané hodnoty na menstruačních pomůckách,“ upozornila. Ideálně by si přála dosáhnout toho, aby vložky byly zdarma ve všech českých základních a středních školách. „Nechci, aby docházelo k tomu, že holky během menstruace nemůžou do školy. Nechci, aby se musely stydět, aby měly pocit, že ve škole nemají podporu, že menstruace je něco, o čem se nemluví,“ uzavřela Marika.
UNICEF pro dívky v krizových oblastech po celém světě zajišťuje osvětu o menstruaci, stejně jako hygienické soupravy pro dívky nebo znovupoužitelné vložky. O cyklu svého těla se na jednom z osvětových seminářů učila také dvanáctiletá Lina z etiopské metropole Addis Abeba. UNICEF ve spolupráci s tamními partnery pomohl změnit k lepšímu životy statisíců místních dívek. Lina se po semináři svěřila, že by chtěla být lékařkou a dál pomáhat dívkám, jako je ona.

„Inspirací je mi mamka.“
A v kom našla inspiraci? „Asi mamka. Byla to rozhodně ona, kdo mě naučil něco o feminismu, má na mě velký vliv, vždycky se o mě starala, podporovala mě v tom, co dělám, a otevřela mi v podstatě dveře do světa. Začala jsem díky ní číst příspěvky v časopisech, začala se o tématu víc bavit a učit. Ale mám různé ikony, třeba teď mě docela inspirovala Johanna Nejedlová, která se jako žena a zástupkyně menšiny tak silně zapojila do politiky,“ prozradila.
Na závěr rovněž přidala vzkaz a přání pro holčičky: „Chtěla bych, aby prostředí, ve kterém se budou nacházet, nemělo negativní vliv na jejich vztah k vlastnímu tělu, a zvláště k něčemu, jako je menstruace, co prostě neovlivní,“ zakončila Marika.
Více informací o finalistech a vítězích ankety Dítě Česka naleznete na webu diteceska.cz.