Publikováno dne 05.12.2019
První ročník soutěže o nejkrásnější panenku seniorů je za námi. Ručně vyrobené panenky znamenají šanci na zdravé dětství pro 69 dětí.
PRAHA, 5. prosince 2019 – Titul Miss Panenka Senior 2019 pro nejkrásnější panenku vyrobenou klienty krajských poskytovatelů sociálních služeb ve Středočeském kraji získala Amálka, kterou vytvořila paní Milada Kutílková z domova seniorů Barbora v Kutné Hoře.
Vítězná panenka vzešla z veřejného hlasování, které probíhalo do 22. listopadu na facebooku UNICEF ČR. Amálka obdržela 365 hlasů, s 334 hlasy se na druhém místě umístila Babička Marešová od pana Karla Mareše z domova seniorů v Čáslavi, třetí místo získala s 287 hlasy Andělka Strážná od paní Daniely Horké z domova seniorů v Čáslavi.
Do prvního ročníku soutěže seniorů v šití panenek, kterou v září pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové vyhlásil český UNICEF, se přihlásilo celkem 23 domovů pro seniory. Ty do soutěže zaslaly celkem 69 ručně vyrobených originálních panenek.
Miss panenky senior roku 2019
Panu Karlu Marešovi, jehož panenka Babička Marešová získala druhý největší počet hlasů, je 76 let. Pan Karel rád tvoří, velmi rád vyšívá a háčkuje. Největší potěšení pro něj je, když svými výrobky někomu udělá radost druhým.
Paní Daniele Horké, jejíž Andělka Strážná se umístila na 3. místě, je 91 let. Paní Daniela ráda čte a věnuje se výtvarné činnosti. Nejraději tráví čas na zahradě domova u jezírka.
Moc si vážíme každé z panenek, které klienti domovů pro seniory ze Středočeského kraje vyrobili pro pomoc dětem v nejchudších zemích a krizových oblastech světa. Všechny panenky z letošního ročníku soutěže budou postupně k dostání v e-shopu UNICEF k symbolické adopci. Cena jedné panenky je 600 Kč, což odpovídá nákladům na očkování pro jedno dítě proti šesti hlavním smrtelným dětským chorobám (spalničky, záškrt, černý kašel, tetanus, tuberkulóza, dětská obrna).
Soutěž Miss panenka je součástí projektu Adoptuj panenku a zachráníš dítě, který na podporu očkovacích programů v nejchudších zemích světa český UNICEF rozvíjí již od roku 2002. Panenky tvoří podle jednotného střihu dobrovolníci z celé ČR, mezi nimiž jsou žáci základních škol, klienti v domovech seniorů, ale také přední čeští umělci a známé osobnosti. Pro každou zhotovenou panenku její tvůrce vyplní rodný list, v němž uvede stručný popis panenky a svůj kontakt. Rodina či jednotlivec, který panenku adoptuje, obdrží spolu s panenkou pohlednici UNICEF, kterou zašle tvůrci panenky se zprávou, že jeho panenka našla svoji rodinu a společně tak zachránili jeden dětský život. Každý rok se díky očkování podaří zachránit život až 3 milionům dětí.