Publikováno dne 18.06.2019
Každý den umírá ve Rwandě na důsledky chronické podvýživy 65 dětí. Pomozte nám to změnit!
37 % dětí ve Rwandě trpí podvýživou. Příčinou dětské podvýživy ve Rwandě je především chudoba, regionální nedostupnost plodin mimo období sklizně a nízká potravinová soběstačnost rodin. Každý den umírá ve Rwandě na důsledky chronické podvýživy 65 dětí. Pomozte nám to změnit!
Darujte kozu nebo prasátko a pomozte nejchudším rodinám a dětem ve Rwandě.
Podvýživa je ve Rwandě stále velmi rozšířená. U dětí trpících chronickou podvýživou se často rozvine anémie, která má za následek nedostatek energie a dušnost. Další příznaky zahrnují neschopnost soustředění nebo zvýšenou podrážděnost, nízký vzrůst a mentální zaostávání. Podvyživené děti mají výrazně oslabený imunitní systém a jsou méně odolné vůči běžným dětským nemocem.
Chronicky podvyživené dítě proto může zemřít i v důsledku běžného nachlazení. Z šesti milionů úmrtí ročně mezi dětmi mladšími pěti let souvisí s podvýživou více než jedna třetina. Důsledky podvýživy před narozením a během prvních pěti let života jsou trvalé – ani lepší výživa v pozdějším věku nemůže napravit tělesné a mentální poškození způsobené podvýživou.
Rwanda je jednou ze zemí, kterou dlouhodobě podporuje český UNICEF. Díky podpoře českých dárců UNICEF ve Rwandě vybudoval zdroje pitné vody a školní jídelny pro komunity v Mayange a Bukamba, zajistil náhradní rodinnou péči pro 213 sirotků z centra Gitagata, reintegroval 450 dětí ulice v hlavním městě Kigali a podpořil péči o další stovky dětí v centru Fidesco.
Potravinová soběstačnost ve Rwandě
UNICEF rozvíjí ve Rwandě pilotní programy zaměřené na posílení potravinové soběstačnosti komunit: jako prevenci dětské podvýživy dodáváme dětem vitaminy, školíme matky o zásadách správné výživy a plánovaného rodičovství. Nejchudším rodinám, vdovám a sirotkům dodáváme v rámci projektu „dobytčích bank“ kozy nebo prasátka a odolné plodiny pro zajištění obživy. Když se rodinám zvířata dostatečně rozmnoží, dva mladé kusy vrátí, takže je možné použít je pro jinou chudou rodinu.
Tyto projekty mají velmi konkrétní výsledky: ženy vědí, jak pěstovat zeleninu, vlastní prací si zajistí obživu, která je ohleduplná k místnímu prostředí, a jejich děti nejsou nemocné.
„Rwandu jsme si před časem vybrali proto, že každá koruna pomoci tady má velmi konkrétní a trvalé výsledky. V roce 2019 jsme na programy pomoci dětem ve Rwandě z České republiky poslali celkem 3 102 250 Kč. Tato částka zajistila vyškolení zdravotníků, pořízení inkubátorů a dýchacích přístrojů, ale také tak zdánlivě obyčejné věci, jako jsou stovky koz či prasátek, které sirotkům a nejchudším rodinám zajišťují obživu. Jsem hrdá na to, že Češi jsou i na dálku schopni soucítit a prokázat svou lidskost,“ shrnula výsledky české pomoci ve Rwandě Pavla Gomba.
Kolik stojí pomoc?
285 Kč = Soubor sazenic mrkve, zelí, batátů a fazolí obohacených železem
480 Kč = 50 balení terapeutické výživy pro těžce podvyživené dítě (k úplnému vyléčení je v průměru třeba 150 balení)
900 Kč = 1 koza*
1810 Kč = 1 prasátko*
Pomoci nejchudším rodinám ve Rwandě můžete jakoukoliv částkou prostřednictvím tohoto formuláře nebo zakoupením Dárku pro život.
Pomozte nám prosím tyto projekty rozšířit po celé zemi tak, aby žádné dítě zbytečně nezemřelo na důsledky chronické podvýživy, která je ve Rwandě doposud tolik rozšířená. Děkujeme všem, kteří se rozhodli pomoci!
*Jedná se o průměrnou cenu domácích zvířat, skutečná cena se může lišit v závislosti na regionu, velikosti, stáří a plemeni zvířete.