Odpovědný byznys
Všechy společnosti včetně té vaší mohou ovlivnit svět, ve kterém žijeme.
Děti jsou nedílnou součástí komunit ovlivněných obchodními rozhodnutími. Jsou běžně konfrontovány s aktivitami firem; nachází se mezi spotřebiteli zboží, služeb a reklamy. Jejich rodiče mohou být zaměstnaní v obchodech, továrnách, restauracích,…
Globální obchodní řetězce a ostatní společnosti výrazně ovlivňují prostředí, ve kterém děti žijí. UNICEF proto ve spolupráci s firmami, vládami a občanskou společností usiluje o změnu obchodního chování a praktik, které mají na děti negativní vliv. Podílí se i na prevenci rizik spojených s porušováním práv ohrožených dětí.
Za účelem snížení negativních dopadů globálního podnikání na životy dětí rozvíjí UNICEF iniciativy v oblasti dětských práv zaměřené mimo jiné na oděvní a obuvnický průmysl v Bangladéši a Vietnamu, výrobu palmového oleje v Indonésii a Malajsii, pěstování čaje v Indii a pěstování kakaa na Pobřeží slonoviny. Tyto pilotní programy zkoumají a testují
- pracovní postupy včetně intervencí na podporu kojení pracujících matek, péče o děti pracujících rodičů, dětské práce, přístupu k pitné vodě a hygieně (WASH) na pracovišti a dalších.
- modely komunitních intervencí, které zlepšují životní podmínky a přístup k základním službám pro pracující rodiny. Součástí těchto programů je také vyhledávání příležitostí k partnerství mezi firmami a místními úřady, která by podporovala práva dětí a zlepšovala jejich životní podmínky.
Obecné zásady OSN v oblasti podnikání a lidských práv (UNGP) deklarují odpovědnost podniků za dodržování dětských práv. Všechny děti mají stejná práva jako dospělí. Tato práva zohledňují zranitelnost a vývojové potřeby dětí a jejich porušování může vést k trvalým dopadům na život a zdraví dětí. Součástí obecných zásad je i povinnost společností provádět hloubkové kontroly za účelem identifikace a řešení potenciálních hrozeb a skutečných dopadů jejich podnikání na práva nejohroženějších skupin.
Desetiletý Tarek pracuje v továrně na výrobu hliníku v hlavním městě Dháka. V současné době v zemi pracuje 3,5 milionu dětí, mnohé z nich v nebezpečném prostředí, které ohrožuje jejich zdraví i budoucnost.
Celosvětově se dětská práce týká 152 milionů dětí. V nejchudších zemích světa je nuceno pracovat přibližně každé čtvrté dítě. Dětská práce poškozuje fyzický, psychický i sociální vývoj dítěte a upírá dětem právo na vzdělání, na bezpečí a často právo na ochranu před násilím a zneužíváním. Dětská práce navíc posiluje mezigenerační cyklus chudoby, brzdí růst národních ekonomik a poškozuje globální i domácí obchodní řetězce.
Ukončení dětské práce je věcí každého z nás. Při prevenci a omezení dětské práce v obchodních řetězcích hrají důležitou roli vlády, korporace, pracovníci, ale i spotřebitelé.
Kontakt pro firmy
-
+420 724 720 744
-
shouskova@unicef.cz