Publikováno dne 31.08.2020
59 milionů dětí po celém světě nemůže nastoupit do první třídy.
Se začátkem září se děti ve většině zemí vrátí zpátky do školních lavic. Bohužel zdaleka ne všechny děti na světě mají tuto možnost. 59 milionů dětí po celém světě nemá přístup ke vzdělání. Nejhorší situace je v subsaharské Africe, kde je právo na vzdělání odepřeno každému čtvrtému dítěti.
Jedná se o nejchudší děti, které místo výuky musí pracovat, aby zajistily obživu pro sebe a svou rodinu. UNICEF v otázkách vzdělání prosazuje komplexní a trvalá řešení – ve spolupráci s místními vládami usiluje o zrušení školného a povinnosti nosit školní uniformy, které si chudé rodiny často nemohou dovolit. Pro děti z chudých oblastí jsou často zcela nedostupné i základní školní pomůcky, jako jsou sešity, psací potřeby a batohy.
O právo na vzdělání často přichází také děti žijící ve válečných zónách a oblastech stižených přírodní katastrofou. Válečné konflikty za sebou nechávají poškozené či zcela zničené školy. Ve válkou rozvrácených zemích bývají školy často zneužívány ozbrojenými skupinami k válečným účelům. Pro děti žijící poblíž bojové linie není cesta do školy bezpečná. Například na východní Ukrajině má více než 6 let trvající konflikt zničující dopad na vzdělávací systém. Od začátku konfliktu bylo na obou stranách zničeno a poškozeno více než 750 škol. Smrtelné nebezpečí představují pro děti také miny a nevybuchlá munice.
Jak pomáhá UNICEF?
UNICEF na podporu dostupnosti vzdělání v mnoha zemích rozvíjí projekty tzv. škol přátelských k dětem, které umožňují dětem získat základní vzdělání a praktické znalosti potřebné pro budoucí život – v těchto školách, vybavených pitnou vodou a oddělenými toaletami pro chlapce a dívky, se neplatí školné a uniforma není povinností. Hlavní myšlenkou projektu je aktivní zapojení celé komunity: školy staví sami vesničané, UNICEF jim poskytuje stavební materiál a nářadí, které jsou pro komunitu příliš drahé nebo nedostupné, a zajistí také přípravu učitelů a vybavení škol jednoduchým nábytkem a učebními pomůckami. V krizových oblastech zasažených válečným konfliktem nebo přírodní katastrofou UNICEF staví školní stany, které dětem umožňují pokračovat ve vzdělání. Jen v roce 2019 UNICEF zajistil přístup ke vzdělání pro 17 milionů dětí.
Vzdělávací programy UNICEF podporuje také Petra Eliáš Voláková, moderátorka a maminka dcer v 1. a 5. třídě.
Jen v roce 2019 UNICEF zajistil přístup ke vzdělání pro 17 milionů dětí.
Co může UNICEF za Váš příspěvek pořídit:
358 Kč – Sportovní sada
Zajistí 2 míče profesionální velikosti na fotbal, na košíkovou a švihadlo. Sportovní sada pomůže dětem smysluplně trávit volný čas a hra s vrstevníky navíc děti učí zásadám fair-play a pomáhá překonat prožitá traumata.
842 Kč – Výbava do školy pro 3 děti
Zajistí 3 školní batohy, 60 tužek a 60 sešitů pro děti v nejchudších zemích a krizových oblastech.
1183 Kč – Zdravá škola
Zajistí 100 tužek, 100 školních sešitů, 100 odčervovacích tablet, 1 000 tablet na čištění vody.
4 535 Kč – Škola v krabici
Kompletní sestava učebních a vzdělávacích pomůcek, která v krizových situacích umožní dětem pokračovat ve školní docházce. Kovový box obsahuje vše potřebné pro 40 žáků a učitele – knihy, sešity, tužky, pastelky, gumy, pravítka, křídy, třídní knihu, vysílačku na solární baterie, dokonce i plechovku černé barvy, pomocí níž se z víka boxu vytvoří funkční tabule.
Tyto a další skutečné humanitární pomůcky pro děti můžete objednávat v našem e-shopu.
Vzdělání dává dětem z nejchudších zemí světa šanci na lepší budoucnost.
Děkujeme všem dárcům, kteří pomáhají dětem získat přístup k tolik potřebnému vzdělání.