Publikováno dne 16.03.2020
Záleží na každém jednotlivci, na každé rodině.
UNICEF pracuje prostřednictvím vlastních poboček a pracovníků ve 193 zemích světa, včetně oblastí, kde jiné organizace nemohou nebo nechtějí působit. Proti šíření koronaviru bojujeme všude tam, kde ohrožuje životy dětí a jejich rodin. Od prvopočátků šíření nákazy úzce spolupracujeme s předními vědci a odborníky, se Světovou zdravotnickou organizací a s dalšími partnery v jednotlivých zemích na zastavení přenosu viru a udržení dětí a jejich rodin v bezpečí.
Během mimořádných situací, jakou je i pandemie viru COVID-19, je zásadní přístup k aktuálním a spolehlivým informacím. Žádná organizace ani vláda jednotlivě nedokáže postup viru zastavit, záleží na každém z nás. Proto jsme připravili doporučení a rady, jak chránit sebe a svou rodinu. Jakmile budou k dispozici nové informace, budeme i nadále poskytovat nejnovější aktualizace a doporučení pro rodiče, učitele, komunity a sdělovací prostředky, proto prosím náš web a sociální sítě navštěvujte pravidelně.
Co můžeme udělat?
Tři způsoby, jak pomoci v boji proti COVID-19:
1. Chraňte sebe a svou rodinu, zabraňte dětským traumatům, úzkostem a stigmatizaci
Děti na mimořádné situace reagují různě. To, co vidí Vaše děti v televizi nebo na internetu, nebo co slyší od jiných dětí, v nich může vzbuzovat pocity úzkosti, strachu a smutku. Proto je důležité s dětmi mluvit i o nepříjemných věcech. Buďte vůči svým dětem upřímní a zeptej se, co je trápí. Naslouchejte jejich obavám a vysvětlete jim, co se děje. I v nouzové situaci dodržujte jejich pravidelný denní režim a poskytněte jim dostatek možností uvolnit se a odpočinout si.
Podívejte se na osm doporučení pro rodiče, jak s dětmi mluvit o nemoci COVID-19.
Podívejte se na zásady prevence nákazy.
2. Buďte odpovědní při šíření informací
Znalost faktů je pro ochranu Vás a Vašich blízkých zásadní. Bohužel se šíří mnoho informací, které jsou nepravdivé. Nesprávné informace během zdravotní krize zanechávají lidi nechráněné a zranitelné vůči nemoci, navíc mohou podporovat šíření strachu, paniky a stigmatizaci nemocných.
Vzhledem k dezinformacím, které se stále objevují, prosíme, ověřujte si VEŠKERÉ informace týkající se koronaviru, které sdílíte se svými nejbližšími, zejména prostřednictvím e-mailů a sociálních sítí.
3. Pokud vám to situace dovoluje, podpořte terénní programy UNICEF zaměřené na prevenci šíření COVID-19 prostřednictvím tohoto formuláře.
Podpořit UNICEF v boji proti šíření koronaviru můžete také přímo na účet číslo 11771177/0300, jako variabilní symbol prosím uveďte 824, nebo zasláním daru prostřednictvím DMS ve tvaru: DMS STOPVIRU 90 na číslo 87777.
(Cena DMS je 90 Kč, UNICEF od Vás obdrží 89 Kč. Více na www.darcovskasms.cz)
Pomůže jakákoliv částka, kterou můžete postrádat.
Za 90 Kč můžeme pořídit 25 mýdel pro školu či komunitu, které pomohou předejít nákaze, každé o hmotnosti 110 g.
334 Kč zajistí 200 ks jednorázových ochranných rukavic, které zabrání přenosu viru při osobním kontaktu. Nitrilový materiál, pro použití v mikrobiologickém testování v terénu, bez latexu, bez prášku, na jedno použití.
Za 636 Kč můžeme pořídit soupravu mýdel a čtyř věder na vodu, každé o objemu 20 litrů. Uzavíratelné vědro ze zdravotně nezávadného plastu děti ochrání před zbytečným rizikem nemocí.
1292 Kč zajistí soupravu hygienických potřeb pro pětičlennou rodinu (2 dospělí a 3 děti), která obsahuje základní hygienické pomůcky a běžné léky a vystačí rodině na jeden měsíc. Balíček obsahuje například: mýdla, saponát, prací prášek, šampony, zubní pasty a kartáčky, nůžky na nehty, baterku, bavlněné víceúčelové oblečení, šňůru na prádlo s kolíčky, zavírací špendlíky, kbelíky a tablety na čištění vody.
Děkujeme za jakoukoliv pomoc.
Pětiletá Yuanyuan pochází z čínského Wuhanu, kde epidemie koronaviru propukla. Její rodiče i prarodiče onemocněli nemocí COVID-19 a byli odvezeni do nemocnice. Yuanyuan je jediná z celé rodiny, která neonemocněla, doma však zůstat nemohla. O Yuanyuan se stará dobrovolník v prostorách nemocnice, kde si může telefonovat s maminkou. Yuanyuan si ráda kreslí. Během svého pobytu v nemocnici nakreslila spoustu obrázků, které zachycují, jak si hraje s maminkou v parku, nebo jak chodí na plavání s babičkou.
CO UNICEF DĚLÁ PRÁVĚ TEĎ
V tuto chvíli UNICEF pracuje v zasažených komunitách, aby zmírnil vedlejší dopady epidemie koronaviru na život dětí, mezi něž patří uzavření škol, přetížená zdravotnická zařízení, která nemají kapacitu poskytovat základní péči, bezpečnostní rizika a také finanční nouze, která může některé rodiny postihnout.
Je zásadní, abychom mohli nadále pokračovat v těchto programech a podporovat vlády jednotlivých zemí v zajištění kontinuity a funkčnosti zdravotních, vzdělávacích a sociálních služeb.
Co UNICEF dělá proti šíření epidemie koronaviru:
Podpora zdravotnických, vzdělávacích a sociálních služeb
UNICEF poskytuje nezbytné hygienické, lékařské a ochranné prostředky pro zamezení šíření viru v nemocnicích a komunitách a posílení kapacit zdravotnických systémů. Protože mnoho zemí již nemá k dispozici osobní ochranné prostředky a další zdravotnické potřeby, podpora UNICEF je pro pokrytí těchto výpadků v zásobování důležitá. UNICEF podporuje kontinuitu výchovy ke zdraví a sociálních služeb a posiluje zásahy v oblasti veřejného zdraví. UNICEF je připraven jednat o pomoci s kteroukoliv zemí, která o pomoc požádá.
Šíření osvěty a zapojení komunit
- UNICEF s WHO vytvořily společné pokyny týkající se zacházení s pitnou vodou, sanitací, hygienou a nakládání s odpady v souvislostí s nemocí COVID-19.
- UNICEF se podílí na vývoji technických materiálů a pokynů Světové zdravotnické organizace, včetně pokynů týkající se kojení a péče o těhotné pacientky a děti.
- UNICEF plně využívá svůj komunikační dosah a oslovuje miliony lidí napříč celým světem a v zasažených zemích prostřednictvím mediálních kampaní, interpersonální osvěty a sociálních medií. To je důležité zejména v oblastech, kde je přístup obyvatelstva k Internetu a terestrickému vysílání omezený.
- Šíření osvěty a zapojení komunit má za cíl poskytnout informace pro zvážení rizik a rozhodování ohrožených osob, vyvracet nebo zmírňovat nepravdivé informace a fámy, sdílet informace a rady mezi odborníky, komunitami a veřejnými představiteli, a efektivně zapojovat komunity do prevence šíření koronaviru.
- Webová stránka UNICEF COVID-19 je jedním z prvních zdrojů informací pro rodiče, učitele a další jednotlivce, kteří hledají včasné, spolehlivé a aktualizované informace. UNICEF je na mezinárodní úrovni druhým nejcitovanějším zdrojem po WHO.
- Osvětová videa UNICEF dosud získala více než 20 milionů diváků. Díky podpoře známých osobností a ambasadorů se videa UNICEF stávají virálními na platformách, jako je WhatsApp, Facebook, Instagram a TikTok.
- UNICEF podporuje zapojení mladých lidí: díky programu Voices of Youth vznikla po celém světě řada článků, ilustrací a materiálů na sociální média, která pomáhají v boji proti stigmatu a diskriminaci.
- Společně s WHO a Mezinárodním červeným křížem vydal pokyny pro bezpečný provoz škol. Pokyny poskytují praktické kontrolní seznamy, které mají udržet školy v bezpečí. Obsahují také doporučení pro národní a místní orgány o tom, jak přizpůsobit a zajistit obecnou i specifickou přípravu dětí na krizové situace.
Nezbytné dodávky humanitární pomoci
Centrální humanitární sklad UNICEF v Kodani reagoval ihned po propuknutí epidemie koronaviru.
- UNICEF podporuje země a zajišťuje nákup a distribuci osobních ochranných prostředků pro ochranu zdravotníků v první linii
- Ihned po propuknutí epidemie UNICEF doručil šest zásilek (o celkové hmotnosti 31 tun) ochranných pomůcek do Číny a následně také do Severní Koreje, ostrovů v Tichomoří a Íránu
- Zásobovací divize může zajistit i další krizové potřeby, včetně ventilačních přístrojů pro nejvážněji nemocné pacienty
Ve východní Asii a v Tichomoří UNICEF dosud:
- dodal 118 791 respirátorů N95 a 180 850 roušek, 38 543 ochranných obleků, 13 844 plášťů, 45 632 ochranných brýlí, 1,2 milionu ochranných rukavic, 20 004 profesionálních rukavic pro zdravotnické provozy, 4 991 souprav pro odběr vzorků a 5 916 teploměrů pro oblast Wuhanu a Pekingu
- v rámci osvěty o prevenci šíření nákazy oslovil více než 32 milionu lidí a poskytl kritické dodávky lékařské pomoci do Číny, Severní Koreje, Papuy Nové Guineje a ostrovů v Tichomoří
- plánuje oslovit dalších 210 milionů lidí napříč celým regionem
- podporuje dálkové vzdělávání pro děti, které nemohou chodit do školy, a poskytuje psychosociální podporu zasaženým dětem a rodinám