Publikováno dne 10.04.2025
Mise UNICEF, která pomáhá dětem v krizových situacích, by nemohla existovat a pokračovat bez dobrosrdečnosti našich dárců a příznivců. Právě jejich – vaše – podpora nám umožňuje dostat se tam, kde je pomoc nejvíce potřeba, a zachraňovat tak životy dětí po celém světě. Způsoby, jakými mohou lidé podpořit činnost UNICEF, včetně té v Česku, jsou různorodé – pravidelné či jednorázové dary, nákup zboží nebo Dárku pro život, adopce panenky, prostřednictvím benefiční akce, dar ze závěti, anebo případně dar ze životního pojištění.

Pokud si člověk zvolí životní pojištění, má možnost svobodně určit jednoho nebo více příjemců. Důležité je také vědět, že smlouva o životním pojištění není součástí dědictví pojištěného člověka. Darování ze životního pojištění je v zahraničí poměrně běžné, nicméně v České republice tomu brání legislativa.
A právě toto je předmětem novely občanského zákoníku. Změnu iniciovala místopředsedkyně Senátu PČR Jitka Seitlová a další senátoři. Český výbor pro UNICEF dlouhodobě upozorňuje na to, že pojišťovny v současném nastavení nemají povinnost informovat osobu či organizaci, které jsou určeny peníze z životního pojištění zemřelého. To znamená, že obmyšlené osoby z pojistných smluv, ať už jednotlivci nebo organizace, se mnohdy ani o svém nároku nedozvědí.
„Byť plnění ze životního pojištění nepatří k našim nejvýznamnějším příjmům, dárci tento nástroj využívají a několikrát jsme tímto způsobem na programy pomoci dětem získali částky v řádu statisíců až milionů. V žádném z těchto případů nás však o nároku na pojistné plnění neinformovala pojišťovna, proto novelu, která zavede povinnost pojišťoven aktivně informovat obmyšlené osoby, vnímáme jako důležitý krok k větší transparentnosti v oblasti pojistných plnění,“ vysvětlila Pavla Gomba, výkonná ředitelka Českého výboru pro UNICEF.
Dary ze smluv životního pojištění nejsou jen finančním darem. Jsou oslavou životní touhy měnit životy těch nejohroženějších – dětí – k lepšímu. Každý rok přibývá lidí, kteří si přejí pokračovat ve své pomoci dětem prostřednictvím UNICEF i po svém odchodu. Jeden příběh se možná chýlí ke konci, ale díky této jejich nesobecké volbě mohou pokračovat desítky dalších.
Tento způsob dárcovství je čím dál oblíbenější. Dovolte nám podělit se o několik příběhů těch, kteří si ho vybrali:
- Pan Marek B., lékař, zemřel v lednu roku 2004 a jako svého dědice si zvolil Český výbor pro UNICEF. Trvalo však tři roky, než se o tom český UNICEF dozvěděl, a nebýt anonymního telefonátu, nedozvěděl by se o tom vůbec. Tehdy volala pracovnice pojišťovny, která český UNICEF o situaci informovala. Jen díky tomuto činu dar pana Marka B. ve výši 1,5 milionu korun putoval tam, kam zamýšlel – na pomoc ohroženým dětem.
- Obdobný příběh se opakoval v roce 2013, kdy zemřela paní Jiřina B. Tehdy to byl notář, který se ozval českému UNICEF s tím, že paní v roce 2011 uzavřela životní pojištění a jako dědice uvedla je. Šlo o více než 300 000 Kč.
Jak se taková situace řeší? Český UNICEF se obrátil na danou pojišťovnu. Vše následně proběhlo bez průtahů, jen nebýt notáře a informátorky, český UNICEF by se o penězích nedozvěděl a nepřihlásil by se o ně. Další podrobnosti o záležitosti jsou popsané ve článku pro Lidovky.cz. Lidé uzavírající životní pojistky většinou spoléhají na to, že pojišťovny dědice kontaktují. To se bohužel neděje. Na základě svých zkušeností vytvořil Český výbor pro UNICEF dokonce případovou studii. Dlouhodobě se spolu s Fórem dárců a dalšími organizacemi snaží prosadit legislativní změny, které by v budoucnu zlepšily dohledávání obmyšlených osob.
Více čtěte v tiskové zprávě paní místopředsedkyně Senátu PČR Jitky Seitlové, výkonné ředitelky Českého výboru pro UNICEF Pavly Gomba a výkonné ředitelky Fóra dárců Kláry Šplíchalové zde.
Podívejte se také na další fotografie a celý záznam z tiskové konference.