Publikováno dne 25.06.2019
Pomozte nám zajistit pitnou vodu pro 30 000 dětí a jejich rodin v oblasti Mahama ve Rwandě, kde nezávadná voda doposud chybí.
Česká pomoc ve Rwandě
V táboře Mahama pro uprchlíky ze sousedního Burundi UNICEF pomohl v roce 2016 vybudovat čističku vody a veřejné vodovody pro 60 tisíc lidí. Díky tomu již nemusí děti putovat dlouhé kilometry za vodou do řeky Kagera, která je závadná a kde je navíc ohrožovali krokodýli. V táboře díky tomu dramaticky poklesla nemocnost a úmrtnost na bakteriální a parazitární onemocnění. Kapacita čističky umožňuje rozšíření vodovodního systému pro dalších minimálně 30 tisíc lidí žijících v okolních komunitách, kteří doposud bezpečný přístup ke kvalitní pitné vodě nemají. Váš příspěvek pomůže položit potrubí a rozvést vodu tam, kde doposud chybí. Součástí projektu je také distribuce certifikovaných kanystrů pro odnos vody do domácnosti a pravidelné týdenní testování kvality poskytované vody.
O funkčnosti projektu se v červnu přímo na místě přesvědčila mise českého UNICEF za účasti ředitelky UNICEF ČR Pavly Gomba, hokejisty a vyslance UNICEF Patrika Eliáše, youtubera Karla Kováře a režiséra Václava Marhoula.
„Rwandu jsme si před časem vybrali proto, že každá koruna pomoci tady má velmi konkrétní a trvalé výsledky. V roce 2019 jsme na programy pomoci dětem ve Rwandě z České republiky poslali celkem 3 102 250 Kč. Tato částka zajistila vyškolení zdravotníků, pořízení inkubátorů a dýchacích přístrojů, ale také tak zdánlivě obyčejné věci, jako jsou stovky koz či prasátek, které sirotkům a nejchudším rodinám zajišťují obživu. Jsem hrdá na to, že Češi jsou i na dálku schopni soucítit a prokázat svou lidskost,“ shrnula výsledky české pomoci ve Rwandě Pavla Gomba.
Program mise zahrnoval kromě návštěvy uprchlického tábora Mahama na hranicích s Burundi také návštěvu v nemocnicích v Gahini a Kigali, setkání s dobrovolnými komunitními zdravotníky, návštěvu domácnosti zapojené do programu dobytčích bank, mládežnické centrum Kimisagara a One Stop Centre pro oběti domácího násilí.
„Každý den ve Rwandě byl nabitý zážitky a setkáními se spolupracovníky UNICEF v terénu. Potěšilo mě, že UNICEF je schopen i v komunitách bez elektřiny zajistit očkování nejmenších dětí, které je ochrání před infekčními nemocemi. Asi nejvíc mě zaujal projekt úpravny vody, která čistí vodu z řeky Akagera a aktuálně rozvádí bezpečnou, pitnou vodu pro 60 tisíc lidí žijících nejenom v uprchlickém táboře, ale také v okolních komunitách. Spojení „voda dává život“ v místních podmínkách platí doslova,“ shrnul své dojmy z mise Patrik Eliáš.
Na Instagramu Karla Kováře (Kovyho) se můžete podívat na příběhy ze Rwandy.
Pomozte nám ochránit více dětí před dehydratací a rizikem nemocí přenášených závadnou vodou. Podpořte projekt DARUJ VODU, DARUJ ŽIVOT!
Kolik stojí pomoc?
308 korun – zajistí pár kbelíků na vodu s kohoutky a letáky o správné hygieně a prevenci infekčních nemocí
470 korun – souprava 100 ks velkých mýdel, která zajistí čisté ruce pro celou komunitu na měsíc
910 korun – velká rodinná souprava obsahující kbelíky, skládací kanystry na vodu, mýdlo, zubní pastu, prací prášek a hygienické potřeby na měsíc
2 350 korun – vyškolení místního dobrovolníka, která objíždí komunity a šíří osvětu o odpovědném rodičovství, správné péči o děti a hygienických zásadách
Všem, kteří se rozhodli pomoci strádajícím dětem ve Rwandě, moc děkujeme.