Publikováno dne 18.02.2021
UNICEF v konfliktní oblasti Tigray poskytl léčbu 2 750 akutně podvyživeným dětem. Další na pomoc čekají.
S přibývajícím počtem humanitárních pracovníků, kteří se dostávají k lidem v oblasti Tigray, se ukazuje skutečný rozsah závažného a trvalého dopadu této krize na děti.
V době od 4. do 7. února se pracovníci UNICEF za doprovodu zástupců místních orgánů vydali z města Mekelle do města Shire ve středním Tigraji spolu se šesti kamiony vezoucími 122 tun humanitárních potřeb. Jednalo se o první misi OSN ve městě Shire od 4. listopadu 2020, kdy konflikt propukl.
Město Shire, kde žije přibližně 170 000 obyvatel, musí nyní pojmout 52 000 vnitřně vysídlených osob a každý den přicházejí další. Lidé na útěku, se kterými mluvili naši pracovníci, uvedli, že jejich největší starostí je hlad. Průzkum našich partnerů v oblasti ukázal na nárůst míry těžké akutní podvýživy, která může ohrozit stovky dětských životů, zejména v kombinaci s nemocemi, jako je cholera, průjem nebo spalničky. Skutečné riziko propuknutí nemoci ve spojení s chybějícím přístupem k pitné vodě, hygieně, lékařské péči, rostoucí potravinovou nejistotou a inflací cen potravin představuje vážné nebezpečí pro strádající děti.
Pomoci dětem v oblasti Tigray můžete jednorázovým příspěvkem na projekt Děti v krizových situacích.
Protože městská čistička vody nefunguje, UNICEF s partnery přepravují pitnou vodu přímo k obyvatelům a vnitřně vysídleným osobám. Mnoho z nich se ukrývá v budovách škol, které jsou všechny uzavřeny. Podmínky pro lidi na útěku jsou zoufalé – toalety, kterých je jen několik, jsou rozbité, neexistuje zde žádné hygienické zázemí a k dispozici je jen velmi málo čisté vody.
Mnoho rodin bylo při útěku rozděleno a mezi vnitřně vysídlenými osobami je množství dětí bez doprovodu. Řada rodin se potýká s obrovskými psychickými problémy a bojí se vrátit domů. Lidé, kteří utekli, hovoří o všudypřítomném strachu z přetrvávajícího násilí.
Nemocnice ve městě Shire byla během mise UNICEF funkční pouze zčásti. Dvě ze čtyř zdravotnických zařízení poskytovala ambulantní a porodnické služby a jedno zařízení obnovilo některé očkovací služby. Mimo centrum města byla funkční pouze jedna ze sedmi venkovských nemocnic; ostatní byly poškozeny nebo vypleněny a zdravotníci uprchli. Očkovací programy v oblasti Tigray se zastavily před třemi měsíci a celá zásoba vakcín ve městě byla poškozena kvůli odpojení elektřiny. Přestože nyní je již přívod elektřiny obnoven, ve městě stále dochází k častým výpadkům proudu.
Mobilní síť, internet a bankovní služby v oblasti začátkem února stále nebyly k dispozici.
UNICEF zatím vypravil do oblasti celkem 655 tun humanitárních potřeb, včetně souprav první pomoci, terapeutické stravy, výživných sušenek a osobních ochranných pomůcek. Další zásoby jsou na cestě.
Do konce ledna UNICEF ve spolupráci s vládou a partnery v oblasti Tigray a sousedních regionech:
- provedl monitoring podvýživy u více než 465 000 dětí do 5 let
- zajistil akutní léčbu více než 2 750 akutně podvyživeným dětem
- zajistil dodávky pitné vody pro více než 137 000 lidí včetně uprchlíků, vysídlených osob a hostitelských komunit
- poskytl hygienické soupravy pro více než 5 400 dospívajících dívek
Zatím neúplný obraz dopadu krize v Tigraji na děti a civilní infrastrukturu, na které jsou závislé, ukazuje, že děti v oblasti naléhavě potřebují ochranu a pomoc. Je zásadní, aby se humanitární pracovníci mohli dostat mimo hlavní města do venkovských oblastí, kam uprchla většina obyvatel, kteří potřebují pomoc.
Děti v Tigraji musí být v každém případě ochráněny před další újmou.