Publikováno dne 20.03.2020
Vše, co potřebujete vědět o správném mytí rukou jako důležitém způsobu prevence nákazy koronavirem.
Infekční respirační onemocnění, jako je COVID-19, se šíří ve chvíli, kdy se kapénky obsahující virus dostanou do Vašeho těla přes ústa, nos, nebo oči. Nejčastěji se tak stává prostřednictvím rukou. Ruce hrají hlavní roli také při osobním přenosu viru z člověka na člověka.
Jeden z nejjednodušších, nejlevnějších a nejdůležitějších způsobů, jak v době pandemie předcházet nákaze koronavirem, je pravidelné mytí rukou. Jak si mýt ruce tak, abyste se co nejlépe chránili před nákazou?
1. Jak si správně mýt ruce?
Abychom eliminovali všechny stopy viru na našich rukách, nestačí pouze rychlé opláchnutí. Připravili jsme doporučení, jak si krok za krokem umýt ruce správně a důkladně:
- Namočte si ruce pod tekoucí vodou
- Naneste dostatek mýdla na mokré ruce
- Po dobu nejméně 20 vteřin důkladně omyjte veškerý povrch rukou, včetně hřbetů rukou, mezi prsty a pod nehty.
- Důkladně opláchněte pod tekoucí vodou.
- Osušte si ruce čistým ručníkem.
2. Jak dlouho si mám mýt ruce?
Ruce byste si měli mýt alespoň 20–30 vteřin.
Totéž platí při dezinfekci rukou: použijte dezinfekci, která obsahuje alespoň 60 % alkoholu, a důkladně ji rozetřete po rukách po dobu alespoň 20 vteřin, aby se dostala na všechna místa.
3. Kdy si mám mýt ruce?
Abyste se ochránili před nemocí COVID-19, měli byste si umýt ruce vždy:
- Po smrkání, kašlání nebo kýchání
- Po návštěvě veřejného místa, včetně veřejné hromadné dopravy, obchodů a kostelů
- Po dotyku jakýchkoli povrchů mimo domov, včetně mincí a bankovek
- Před, během a poté, co pečujete o nemocnou osobu
- Před a po jídle
- Po použití toalety
- Po vynesení odpadků
- Poté, co jste sahali na zvířata a domácí mazlíčky
4. Jak můžu pomoci dětem, aby si umyly ruce?
Co nejvíce dětem mytí rukou usnadněte: postarejte se o to, aby dosáhly na mýdlo i kohoutek s vodou samy a zpříjemněte jim mytí rukou oblíbenou písničkou nebo tancem.
5. Je potřeba při mytí rukou použít teplou vodu?
Ne, můžete použít vodu o jakékoliv teplotě. Pokud použijete mýdlo, jsou studená voda i teplá voda při ničení bakterií a virů stejné účinné.
6. Je potřeba utřít si ruce ručníkem?
Bakterie se šíří snadněji z mokré pokožky než ze suché, proto je důkladné osušení rukou důležitý krok. Papírové utěrky nebo čisté ručníky jsou nejlepším prostředkem, jak odstranit bakterie, aniž byste je roznesli na další povrchy.
7. Co je lepší: mytí rukou mýdlem nebo používání dezinfekce?
Obecně platí, že pokud provádíme mytí i dezinfekci rukou správně, jsou oba způsoby velmi účinné při ničení většiny bakterií a patogenů. Příruční dezinfekce je pohodlnější, pokud se nacházíte mimo domov, ale v krizových situacích může být jen obtížně dostupná. Navíc dezinfekce na bázi alkoholu sice zabíjí koronaviry, ale nezničí všechny druhy bakterií a virů. Je například neúčinná vůči norovirům a rotavirům.
8. Co dalšího můžu udělat v rámci prevence šíření koronaviru?
- Zakrývejte si během kýchání a kašlání ústa a nos rukávem na předloktí nebo kapesníkem, který ihned poté vyhoďte a umyjte si ruce.
- Snažte se nesahat si na obličej (ústa, nos, oči).
- Dodržujte sociální odstup: vyhýbejte se podávání rukou, objímání nebo líbání, sdílení jídla, nádobí nebo ručníků.
- Vyhýbejte se blízkému kontaktu s lidmi, kteří mají příznaky chřipky.
- Pokud má Vaše dítě horečku, kašel nebo obtíže s dýcháním, vyhledejte lékařskou pomoc
- Čistěte povrchy, které mohly přijít do kontaktu s virem (klávesnice, mobilní telefony).
- "I wash my hands so germs don't get on them," says Dareen, 6 years. "Germs can make people sick or even kill them. "First you use plenty of soap, then scrub your hands thoroughly and wash with water. "You have to wash your hands before you eat and after you go to the toilet. You have to wash them every day to stay health. "My mother and father taught me how to wash my hands. "My favourite subjects are English, Arabic and everything else! "It's not a 'W' on my face, it's a 'M'. It's our letter of the day today." Children in Al Khader mixed primary school take part in a handwashing demonstration. The students have been receiving and practicing hygiene promotion for three months. It can be difficult, the Principal explains, to find space in a tight school budget to spend on hygiene materials or infrastructure – even purchasing soap for the 67 students in this rural area can be a struggle. UNICEF and partner RHAS have established an Environment Action Club and will improve the WASH infrastructure for the school so that it can reach national standards in 2020 as part of the WASH in Schools programme. The ten girls who have joined the school’s first Environment Action Club are eager to learn and become agents of change in their school and community. They have begun tree planting as their first activity to make their school greener and are learning about the effects of climate change globally and in Jordan in class. Today they are learning about water scarcity. Only 33 per cent of public schools in Jordan have access to basic sanitation facilities. With this huge need for improved toilets and water provision for students, in particular for girls and children with disabilities, UNICEF is targeting 25 schools for its WASH in schools programmes – to improve the WASH facilities and establish Environment Action Clubs - targeting close to 10,000 students in 2020. Greywater systems will be installed at least 16 schools https://www.unicef.org/jordan/water-sanitat
- 8. 5. 2019: Pracovník UNICEF Kherann Yao se svou školní třídou ve čtvrti Adueko na předměstí Abidžanu, hlavního města Pobřeží slonoviny.
- On 23 March, a woman feeds her infant from a sachet of ready-to-use therapeutic food (RUTF), at Murtala Muhammad Specialist Hospital, in the Local Government Area of Kano Municipal, Kano State. RUTF refers to specialized products for use in the management