Publikováno dne 23.08.2023
Před dvaceti lety navštívila Bhútán poprvé. Tehdy si Pavla Gomba své postřehy zapisovala do papírového sešitu. Nyní už dojmy a pocity z cest publikuje na svém blogu. Její blízký vztah k této zemi na východním konci himalájských hor se za tu dobu nezměnil. Co však zesílilo, je radost z toho, jak moc je tu česká pomoc vidět. Pavla Gomba i její dlouholetý kolega Mirek Svatoš, který ji na monitorovací misi doprovodil, jsou stále plní dojmů. Přinášíme jejich malý vzpomínkový návrat do země štěstí. Štěstí, které sem díky UNICEF proudí i z České republiky.
3. srpen 2023
“Při přesunu z kláštera Kuenga Rabten do okresu Zhemhang při nás stáli strážní Andělé. Po silných deštích se zřítil sráz na silnici přímo před námi. Ruku k dílu přiložili všichni. Pár větviček jsem odklidila i já. V takové situaci člověk ocení, že k výbavě vozidel UNICEF patří i sekera. Červené mravence vybírám z rukávů ještě večer,” vzpomíná s úsměvem na rtech Pavla Gomba.
5. srpen 2023
“Být efektivní, praktický a přizpůsobivý. V UNICEF pracuji od roku 2008 a tohle jsou zásady, které mě v něm fascinují od prvního okamžiku,” poznamenává Mirek Svatoš a pokračuje:
“Schopnost využívat místní zdroje, konzultovat humanitární pomoc s těmi, kterým je určena. Budovat věci, aby je dokázal využít i kdokoliv bez vzdělání, byly jednoduché a vydržely vlivy místních podmínek. Humanitární pomoc je zodpovědnost, které musí toto vše zahrnovat. Laskavost a zároveň praktičnost bez jakékoliv špetky nadřazenosti. Spolupráce UNICEF s tímto zdravotnickým centrem je skvělým příkladem,” říká po návštěvě zdravotnického centra Thinleygang.
“Hned před vstupem narazíte na praktická umyvadla, která zajistí bezkontaktní umytí rukou jak dětem (dlouhá páka baterie pro ovládání loktem), tak dospělým (pedál pro ovládání průtoku vody nohou). Za budovou je umístěn jednoduchý, ale velmi efektivní filtrační systém, který zajišťuje čistou a pitnou vodu celému zařízení. Naši návštěvu zakončujeme u místního lékaře, který nám představuje sadu první pomoci v přizpůsobeném obalu, obsahující vše, co první pomoc obnáší. Kým je člověk člověku, když chce?”
6. srpen 2023
“Dorji! Z letmého setkání při natáčení televizního dokumentu se rozvinul příběh, který se už devět let karmicky proplétá s tím mým. Na setkání po čtyřech se letech se moc těším, ale současně mám strach. Má nohy po operaci stále v pořádku? Chodí se mu dobře? Pět měsíců, kdy ležel v sádře na ortopedii v Motole, jsem mu dělala víkendovou maminku – smažila rýži a chilli, pekla mrkvový koláč, jezdila hrát člověče nezlob se,” vybavuje si pooperační období Dorjiho Pavla Gomba.
“V rámci oficiální návštěvy mu dnes mohu jenom podat ruku a prohodit pár slov. I když to není moje zásluha, jsem moc hrdá, že se mu daří, úspěšně pokračuje ve studiu, vypadá spokojeně, chodí dobře, dokonce prý hraje svůj oblíbený fotbal! Když před naším odjezdem odchází na hodinu, třikrát se otočí a mává. A já doufám, že si nikdo nevšiml, jak rychle polykám slzy. Uvidím ho ještě někdy? Kdo ví. Jeden život se nám povedlo změnit, dál je to na něm. Buddhistům se to řekne, neulpívat. Je to tak těžké!”
8. srpen 2023
“Co je největší odměna za práci? Přece vidět její výsledky!
V loňském roce jsme na programy pitné vody, hygieny a ochrany dětí v Bhútánu poslali 7 107 931 Kč. Kolegové v UNICEF Bhutan prostředky z Česka skvěle využili. Díky této pomoci mohou stovky chlapců a dívek žijících v klášterech pít čistou vodu a udržovat hygienu, takže jsou zdravější (a šťastnější). V období sucha sem chodí pít i zvířátka. To je pro mě obrovská radost,” usmívá se Pavla Gomba.
“Co jsem od této cesty čekal? Všechno a nic. Snažil jsem se být otevřený všem vjemům,” vzpomíná Mirek Svatoš.
“Jedním z mých nejsilnějších dojmů byla návštěva kláštera Chorten Nyingpo a moje první setkání v životě s malými mnichy. Jel jsem sem se strachem, že uvidím malé děti žít životem dospělých. Životem plných striktních pravidel, které nastavují úzký koridor možností, jak malý mnich tráví den v klášteře,” přiznává.
“Ale pak jsem se začal usmívat. Nejdříve opatrně, ale pak přicházela stále větší úleva, a nakonec jsem se smál nahlas. To, když jsem při natáčení života v klášteře viděl děti, které opakovaně a pro zábavu seskakují ze střechy malé kůlny v rohu areálu kláštera. Děti, které se náramně baví mou špatnou výslovností slov v jejich jazyce Dzongkha. Děti mě pak učí svůj jazyk (a jsem rád, že nevím, co jednotlivá slova znamenala).”
“Co se tímto snažím říci? To, že dítě je dítětem, ať je kdekoliv! Zodpovědností nás dospělých je každému malému občánkovi této planety dětství umožnit. Jsem rád, že to UNICEF po celém světě dělá. A vnímám, že si to čím dál tím více uvědomují také mniši a mnišky v klášterních školách po celém Bhútánu,” dodává Mirek s úsměvem na tváři.
9. srpen 2023
“Tyto pohlednice už míří do Česka, k lidem, kteří programy pomoci v Bhútánu podporují nejdéle. Schválně, jak dlouho jim to potrvá,” usmívá se Pavla Gomba.
A ještě jednou 9. srpen 2023
“Přátelé jsou jako hvězdy. I když je nevidíš, víš, že tam jsou.
Je mi ctí znát Karma Rigzin, jednu z nejvýše postavených žen v Royal Bhutan Police. Jde o mezinárodně ceněnou odbornici, která spolu s týmem UNICEF Bhutan stála při vzniku specializované jednotky na ochranu dětí a žen,” říká Pavla Gomba.
“Žádné dítě by nemělo být obětí násilí nebo zneužívání. Žádné dítě by se nemělo dostat do konfliktu se zákonem. V reálném životě se ale i toto stává. Přesně v takové mezní situaci mohou speciálně vyškolení policisté podat pomocnou ruku a dítěti doslova zachránit celou budoucnost. Na návštěvu policejní stanice v severní části Thimphu jsme nepřijeli s prázdnou, i když samozřejmě hlavní část podpory spočívá v propojení sil, dosahu a znalostí,” dodává.
“Snažím se, aby to neznělo jako klišé, ale v tomto koutu země není klišé nic. Už po prvním dni stráveném s kolegy v Bhútánu si člověk uvědomí, jak je jak moc pro efektivní a komplexní pomoc dětem důležitá spolupráce se státními institucemi,” říká Mirek Svatoš.
“Jeden příklad za všechny. Vznik speciální policejní jednotky, která pracuje nejen s mladistvými delikventy, ale nabízí i bezpečný prostor obětem násilí. Je inspirativní vidět práci těchto lidí, kteří místo jednoduché perzekuce volí složitější cestu. Cestu, na jejíž konci jsou příběhy dětí, které místo dalšího střetu se zákonem pomáhají druhým,” dodává radostným hlasem Mirek.
10. srpen 2023
“Když jsem na tomto výjimečně místě byla v roce 2009 poprvé, žilo zde 34 mnichů. Nebyla tu zavedena elektřina a dětem jsme dokupovali chybějící deky na spaní. Dnes je tady studentů 10x více, přibyla svatyně a moderní knihovna a docházku mniši registrují přes QR kódy. Na každém centimetru je vidět, jak obrovský kus cesty Bhútán ušel. Jedna věc se ale nemění: účel a smysl buddhistických studií. A tak je to dobře,” popisuje Pavla Gomba.
“Můj výchozí pocit? Poznal jsem tu sílu vzdělání. To je jedna z věcí, kterou si odvážím z návštěvy v Bhútánu,” zdůrazňuje Mirek Svatoš.
“Každý den jsme se setkávali s mladými lidmi, kteří toto vnímají. Uvědomují si, že vzdělání jim umožní pomáhat dál. Pomáhat komunitám, ve kterých žijí, se mít lépe. Nepodceňujme mladé lidi. Naopak, naslouchejme jim a snažme se být jim na jejich cestě životem maximálně nápomocni. Oni jsou ti, kdo dokáží svět udělat lepším. Jsem hrdý na UNICEF, který na celém světě dětem naslouchá a ve vzdělání jim pomáhá.”
11. srpen 2023
“Vypadá jako z photoshopu, ale není! Dobji Dzong, postavený v roce 1531 Ngawangem Chogyalem, bratrem Drukpy Kuenleyho, lidově známého jako „Divine Mad Man.“ Posvátná socha chrámu poblíž dzongu – Džetsun Mila – byla přivezena z Tibetu. V dzongu dnes sídlí klášterní škola, která přijímá stovky oddaných studentů,” vysvětluje zcestovalá Pavla Gomba.
A ještě jednou 11. srpen 2023
“Na co všechno se ve zdravotnickém zařízení používá voda? Mytí rukou zdravotníků i čištění nástrojů. Hygienu pacientů, omytí narozených dětí i udržování čistoty ve všech prostorách. A teď si představte, jak toto vše zařídit, když voda chybí,” poznamenává Pavla Gomba.
“V primárním zdravotním středisku ve vesnici Thinleygang mne nadchlo úplně všechno. Počínaje vedoucím odpovědným za jeho provoz, který je zcela oddán své práci a na tomto místě pracuje už přes 20 let. Popsal nám dávné začátky, kdy středisko dostávalo přídělem 1 mýdlo na měsíc. I to, jak moc se zdravotní stav místních obyvatel zlepšil díky podpoře UNICEF a partnerů v Bhútánu.
Kolega Sonam Gyaltshen nám ukázal zařízení pro účinnou 3stupňovou filtraci vody a veřejný zdroj vody pro děti (menší) a dospělé (s nášlapným pedálem pro hygienickou obsluhu). S kolegou Mirkem jsme vše vyzkoušeli – opravdu to funguje!” dodává s nadšením.
“Voda! Voda, čistá, pitná, teplá. Pro nás obyčejná a běžná věc. Pro více jak dvě miliardy lidí na světě ne. A je ale skoro nepřenosné sdělovat těm, kterým nikdy nechyběla, jak přístup k ní mění život. Mění s velkým M. Jsem rád, že zajištění pitné vody, budování hygienického zázemí je jedna z priorit UNICEF nejen v Bhútánu. Říkám to s absolutní pokorou k vodě,” shrnuje své pocity a zkušenosti Mirek Svatoš.
12. srpen 2023
“Kde jsou pejsci?? Už žádné psí smečky na Clocktower Square v Thimphu, žádné provázení cizinců a překračování pacek a čumáčků rozložených po ulicích. V noci člověk změnu nepozná, kvůli vytí a štěkání pořád nejde usnout, ale na veřejnosti po celé zemi pejsků výrazně ubylo. Že by šance pro kočičky?” zamýšlí se Pavla Gomba.
13. srpen 2023
“Pravda o Bhútánu? Nejsou to hory, není to architektura, tradiční kroje ani záliba v ostrém jídle. To, co ve skutečnosti dělá Bhútán tak vzácným a výjimečným, je PŘESVĚDČENÍ,” říká Pavla Gomba. “Bhútán je posledním zbývajícím vadžrajanským buddhistickým královstvím na světě. A tato prastará duchovní tradice je dodnes zakotvena v samotném vědomí a kultuře lidí. Víra a praxe v Bhútánu jsou živé, pevně protkány tisíci bodů každodenního života. Je mi ctí se malinkatou částí podílet na podpoře systému klášterních škol a duchovního vzdělávání, které musí být uchováno nejenom pro obyvatele Bhútánu, ale jako mimořádný přínos pro celé lidstvo.
Meditace není relaxace! Duchovní cesta je těžká, plná vnějších překážek, odříkání i vnitřních bojů. Ti, kteří se na ni vydají, si zaslouží náš respekt, obdiv a podporu. Jsem vděčná za nová setkání, nové poznání a novou motivaci,” dodává.
15. srpen 2023
“Jsou momenty, pro které člověk jen stěží hledá slova. Protože jsou tak vzácné. Výjimečné. Protože se stávají jednou za život. Pokud vůbec.
Dostalo se mi obrovské cti převzít z rukou Jeho Eminence Lopena Lhengyes uznání od Jeho Svatosti 70. Je Khenpo, nejvyššího duchovního představitele Bhútánu. Jsem šťastná a vděčná za ocenění práce, kterou v této zemi odvádí UNICEF – včetně našeho českého výboru. Vnímám jej jako závazek a obrovskou motivaci v této cestě pokračovat. Nechť je každý den dnem vlídnosti, laskavosti a pomoci potřebným,” popisuje silný zážitek z posledního dne mise Pavla Gomba.
“Hrdost. Mám chuť toto slovo skloňovat ve všech pádech. Jsem hrdý na velmi silnou českou stopu pomoci v Bhútánu,” zdůrazňuje Mirek Svatoš.
“Cítím hrdost i vděčnost vůči českým dárcům. K práci českého UNICEF, a hlavně k práci jeho ředitelky Pavly Gomba. Česká republika je v Bhútánu vnímána jako země solidarity. Tohle už nám nikdo nikdy nevezme! Pomáhat nezištně lidem, které pravděpodobně nikdy neuvidíme, nepoznáme. To, jak jsme jim změnili životy, je… Jak že to dnes říká mladá generace? Nejvíc!”