Publikováno dne 21.03.2024
Na 31 procent dětí, to je každé třetí dítě, na severu Pásma Gazy trpí akutní podvýživou. Od ledna, kdy šlo „pouze“ o 15,6 procent dětí, tedy došlo k rapidnímu nárůstu případů, ukázaly výsledky nutričního vyšetření, které v severní Gaze provedl UNICEF a jeho partneři. Kolem 1,1 milionu dětí a jejich rodin jsou pak v ohrožení hladomoru.
Podvýživa se mezi dětmi v Gaze rychle šíří a její dopad je bohužel více než devastující, bezprecedentní stav zhoršuje probíhající konflikt a omezení dodávek humanitární pomoci. Podle nejnovějších zpráv v posledních týdnech v důsledku podvýživy a dehydratace zemřelo nejméně 23 dětí.
Počty dětských obětí, které si konflikt vyžádal, rostou, podle dostupných údajů si konflikt vyžádal už více než 13 tisíc dětských obětí. UNICEF nadále požaduje humanitární příměří a neomezený přístup humanitární pomoci.
Nutriční vyšetření, které UNICEF ve spolupráci s partnery provedl v únoru na severu Gazy, prokázalo, že 4,5 procenta dětí ve zdravotnických střediscích a provizorních táborech trpí těžkým chřadnutím, což je nejnebezpečnější forma podvýživy, kvůli níž se děti dostávají do nejvyššího ohrožení života. Pokud by těmto dětem nebyla podána urgentní léčba a poskytnuta terapeutická strava, závažné zdravotní komplikace spojené s podvýživou by mohly vést až k jejich úmrtí. Přístup k léčbě a potřebné terapeutické stravě však nyní děti v severní Gaze nemají.
Případy akutní podvýživy mezi dětmi mladšími pěti let na severu oblasti stouply z 13 až na 25 procent. „Rychlost, s jakou se Gazou šíří katastrofální krize spojená s dětskou podvýživou, je šokující. A to obzvláště s přihlédnutím k tomu, že pomoc, která by jejich utrpení zmírnila, je připravena k doručení jen několik desítek kilometrů od místa, kde je jí potřeba,“ uvedla výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russell.
„Opakovaně jsme se pokoušeli humanitární pomoc doručit, stejně tak opakovaně upozorňujeme na komplikace a omezení, se kterými se při zásobování humanitární pomocí setkáváme, dožadovali jsme se toho, aby byla tato záležitost vyřešena. Místo toho se ale každým dnem situace dětí v Gaze zhoršuje. Naši snahu doručit jim potřebnou pomoc, která mnohdy rozhoduje o životě a smrti, narušují zbytečné restrikce. Tyto restrikce riskují životy statisíců dětí,“ upozornila Catherine Russellová.
Nutriční vyšetření proběhlo ve městě Chán Júnis, které se nachází zhruba v centru Pásma Gazy, podle výsledků v oblasti 28 procent dětí mladších 2 let trpí akutní podvýživou, u více než 10 procent bylo zjištěno těžké chřadnutí.
Bohužel podvýživa se šíří i v Rafáhu, místa, kde mají děti a jejich rodiny největší přístup k humanitární pomoci. Nejnovější vyšetření ukázalo, že akutní podvýživou trpí 10 procent dětí mladších 2 let, to je dvojnásobný nárůst případů oproti lednu. U těžkého chřadnutí je situace ještě kritičtější, nárůst nových případů je čtyřnásobný, stoupnul z jednoho procenta v lednu na čtyři procenta na konci února.
Agentury OSN od prosince loňského roku upozorňovaly na nebezpečí hladomoru v Pásmu Gazy. V lednu překročil počet případů dětské akutní podvýživy kritickou hranici a akutní podvýživa se mezi dětmi v Gaze rychle dál šíří. A hrozí velké nebezpečí, že se situace bude nadále jen zhoršovat a bude umírat čím dál více dětí, pokud nebude zajištěný neomezený přístup humanitární pomoci.
UNICEF zajišťuje léčbu akutní podvýživy, pomoc zahrnuje terapeutickou stravu Plumpy´Nut, terapeutické mléko, preventivní mikronutriční doplňky stravy obsahující železo a další potřebné živiny pro těhotné ženy. Další zásoby pomoci v boji proti podvýživě by měly dorazit během týdne, nicméně to stále nepokryje potřeby ohrožených dětí.
„Děláme všechno proto, abychom zabránili dalšímu zhoršení už tak závažné humanitární krize v Gaze, ale stále to není dost,“ uvedla Catherine Russellová. „Pouze okamžité humanitární příměří je cestou, jak zachránit dětské životy a zabránit dalšímu utrpení dětí. Je třeba zvýšit počet pozemních přechodu, kudy by UNICEF s partnery a dalšími humanitárními organizacemi mohl zásobovat Gazu včetně její severní oblasti humanitární pomocí. Dále je třeba, aby byly zaručeny bezpečné a nepřerušované koridory, kterými by byla pomoc distribuována,“ uzavřela výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russell.
Otevřená sbírka Českého výboru pro UNICEF Pomoc dětem v Gaze je zaměřená na pomoc právě dětem v Pásmu Gazy, najdete ji v sekci Jednorázový příspěvek.