Publikováno dne 31.07.2023
Vize kojení podle UNICEF je založena na pochopení, že kojení nezáleží jen na matce – vyžaduje podporu vlády, rodin, komunit, pracovišť a celého zdravotního systému, aby dlouhodobě a udržitelně fungovalo.
Letošní Světový týden kojení (pod heslem Lets make breastfeeding at work, work) UNICEF zdůrazňuje potřebu větší podpory kojení (nejen) v práci, aby se celosvětově zvýšila míra kojení. Výhody kojení pro děti, maminky, ale i celou společnost jsou obrovské.
Kojení chrání děti před infekcemi, podporuje zdravý vývoj mozku a pomáhá předcházet chronickým onemocněním. Posiluje imunitní systém dětí a poskytuje klíčové živiny, které děti potřebují k růstu a rozvoji svého plného potenciálu. Maminky zase kojení chrání před cukrovkou, rakovinou prsu a vaječníků, srdečními chorobami a poporodní depresí. Díky tomu kojení pomáhá celé společnosti snižovat náklady na zdravotní péči do budoucna.
Co jste o kojení možná nevěděli
- Kolostrum – neboli mlezivo – je bohaté na protilátky a posiluje imunitu novorozenců, zatímco jejich vlastní imunitní systém se stále vyvíjí.
- U kojených dětí je méně pravděpodobné, že budou trpět podvýživou a zaostáváním. Kojené děti mají také lepší kognitivní výsledky ve srovnání s nekojenými dětmi.
- Kojení je investice do budoucnosti. Analýza ukazuje, že rostoucí míra výlučného kojení by mohla každý rok zachránit životy 820 000 dětí mladších pěti let a vytvořit tak dodatečný příjem ve výši 302 miliard USD.
- V krizových situacích může kojení znamenat rozdíl mezi životem a smrtí dětí. Děti, které nejsou kojeny, mají 14krát vyšší pravděpodobnost, že zemřou dříve, než dosáhnou svých prvních narozenin, než děti, které jsou výhradně kojené.
Válka na Ukrajině, ozbrojený konflikt v Súdánu, klimatická sucha v Africkém rohu a krize v Afghánistánu vyhnaly miliony rodin z jejich domovů a vystavily je ohrožení života. Matky v těchto situacích čelí stále větším překážkám při kojení svých dětí a potřebují ještě větší podporu, aby mohly pokračovat v kojení, včetně zajištění soukromí a prostoru, psychologického poradenství a pomoci se správnými polohami.
Jak běžné je kojení v roce 2023?
Za posledních 20 let došlo k významnému pokroku směrem k výlučnému kojení, pořád to ale nestačí. Podle doporučení WHO a UNICEF je výlučně kojeno 48 % dětí ve věku od 0 do 6 měsíců, což je nárůst o 10 % od roku 2011 a pozoruhodný pokrok.
Země tak rozmanité jako Pobřeží slonoviny, Marshallovy ostrovy, Filipíny, Somálsko a Vietnam dosáhly velkého nárůstu míry kojení, což ukazuje, že pokrok je možný, když je kojení chráněno, propagováno a podporováno. Zpřístupnění politiky, která podporuje kojení – jako je placená rodičovská dovolená a přestávky na kojení – může tento tolik potřebný pokrok umožnit.
Vlády jednotlivých zemí i soukromý sektor mohou sehrát svou roli tím, že udělají mnohem více, aby poskytly matkám a rodičům dětí potřebnou podporu. Mezinárodní organizace práce (ILO) doporučuje, aby zaměstnavatelé poskytovali kojícím rodinám minimálně 18 týdnů placené mateřské dovolené a také podporu na pracovišti. V roce 2022 pouze 10 % zemí splnilo doporučený standard 18 týdnů.
Celosvětově více než půl milionu žen postrádá odpovídající ochranu v mateřství, jako je placená mateřská dovolená, přestávky na kojení a přístup k pečovatelským zařízením. UNICEF a WHO vyzývají země, aby nabízely šest nebo více měsíců placené mateřské dovolené po porodu pro podporu výlučného kojení.
Proč podporovat kojení v práci?
Vize kojení podle UNICEF je založena na pochopení, že kojení nezáleží jen na matce – vyžaduje podporu vlády, rodin, komunit, pracovišť a celého zdravotního systému, aby dlouhodobě a udržitelně fungovalo.
Statistiky ukazují, že zatímco míra kojení u žen po návratu do práce výrazně klesá, tento negativní dopad lze zvrátit, když pracoviště matkám umožní pokračovat v kojení jejich dětí.
Podpora kojení na pracovišti pomůže nejen maminkám a dětem, ale profitují z ní také zaměstnavatelé. Jak?
- Vede ke zlepšení firemní image podniků, které ukazují, že jim záleží na zdraví a psychické pohodě pracujících žen a jejich rodin.
- Snižuje absence souvisejících s mateřstvím, což může vést k o 30–70 % méně případů absencí. Pracující ženy neopouští svou práci, protože se cítí více podporovány svými zaměstnavateli.
- Vede ke snížení míry fluktuace zaměstnanců, což vede k úsporám personálních nákladů díky eliminaci potřeby najímat a školit nové zaměstnance.
Co mohou udělat vlády a soukromý sektor?
UNICEF vyzývá vlády a zaměstnavatele, aby:
- Upřednostnily opatření na zajištění podpůrného prostředí pro kojení pro všechny pracující maminky, včetně těch v neformálním sektoru nebo se smlouvami na dobu určitou. To zahrnuje například pravidelné laktační přestávky během pracovní doby a přiměřené vybavení, které matkám umožní výlučně kojit po dobu šesti měsíců a poté pokračovat v kojení podle potřeb dítěte.
- Poskytly dostatečné placené volno všem pracujícím rodičům a pečujícím osobám, aby mohli uspokojit potřeby jejich dětí. To zahrnuje například placenou mateřskou dovolenou v délce minimálně 18 týdnů, nejlépe však po dobu šesti měsíců nebo déle po porodu, placenou otcovskou dovolenou, flexibilní možnosti návratu do práce a přestávky na kojení.
- Zvýšily investice do politiky na podporu kojení ve veřejném prostoru, zejména v zemích ohrožených krizemi a potravinovou nejistotou.