Publikováno dne 19.09.2022
Ukrajinští zdravotníci, kteří utekli před válkou ve své zemi do Česka, to nemají jednoduché – ačkoliv by rádi vykonávali svou profesi i zde, brzdí je často jazyková bariéra, kvůli které pro ně může být obtížné splnit všechny potřebné podmínky předcházející zapojení do českého zdravotnického systému. Součástí aprobačních zkoušek jsou pro lékaře písemné testy, půlroční odborná praxe a ústní zkouška před komisí. Celý proces trvá skoro rok. Při splnění zákonem daných podmínek lze prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví aktuálně získat povolení k výkonu odborné praxe ještě před vykonáním potřebných zkoušek, problém jazykové bariéry pro pracovníky ale zůstává.
Vítanou pomocí pro ukrajinské zdravotníky jsou nyní kurzy českého jazyka a obecný úvod do systému českého zdravotnictví, které organizuje Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a UNICEF. Aktuálně se jich účastní 130 osob, v plánu je 700. Probíhají prezenčně i on-line. „Ukrajinské zdravotníky vnímáme jako součást řešení, nikoliv zátěž. Je třeba podporovat aktivity, které jim pomohou se začlenit do procesů a vybudovat dovednosti potřebné k tomu, aby mohli v našem zdravotnickém systému fungovat,“ říká Kateřina Klímová z Ministerstva zdravotnictví.
Účastníky kurzů IPVZ propojuje také s iniciativou Umíme pečovat, která pomáhá ukrajinským uprchlíkům s integrací a uplatněním na trhu práce v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a souvisejících nelékařských profesí. Řada z nich nachází uplatnění v nemocnicích.
„Inovativním aspektem tohoto partnerství a souvisejícího programu je, že zapojuje samotné ukrajinské uprchlíky do poskytování podpory a péče jak tedy o ukrajinské, tak i o české občany,“ připomíná Yulia Oleinik, Country Coordinator týmu UNICEF zajišťujícího odezvu na uprchlickou krizi v Česku.
Kurzy českého jazyka zdravotnickým profesionálům z válkou zmítané země zvyšují šance na úspěch v českém zdravotnictví. Podpora formou vzdělávání ukrajinských zdravotníků je v současné chvíli důležitá také pro to, aby se profesionálové pocházející z Ukrajiny mohli přímo zapojit do pomoci lidem z Ukrajiny, ulehčili práci českým zdravotníkům a posílili český zdravotnický systém. Ti, kteří se na Ukrajinu po válce vrátí, obohatí místní zdravotnictví svými zkušenostmi a pomohou jej znovu nastartovat.
V hodinách českého jazyka se schází řada různých profesí – najdeme zde zubařky, sestry, gynekoložky, kardioložky nebo oftalmoložky přicházející například z Charkova, Chersonu či Doněcku.
„Jsme moc rádi, že se UNICEF rozhodl podpořit tento přínosný projekt. Do kurzů je nyní zapojených mnoho skupin, kterým jejich nově nabyté znalosti pomohou se zde rychleji pracovně uplatnit. Pro ukrajinské zdravotníky to znamená druhou šanci pro jejich profesní život. Celé to začalo díky naší vedoucí oddělení Vzdělávání zahraničních pracovníků Marii Ponomarenko, která věděla o poptávce a dokázala to celé rozjet,“ komentuje Irena Maříková, ředitelka IPVZ.
„Pro IPVZ pracuji už 4 roky. Jsem z Ukrajiny, takže když to všechno začalo, začala jsem hned pomáhat a přemýšlela jsem o tom, jak pomoci lidem z Ukrajiny, kteří pracují v našem oboru. Kvalitní lektoři teď nejsou k sehnání, takže první várku intenzivních kurzů češtiny jsem učila já a ještě 2 lektorky,“ popisuje vznik iniciativy Marie Ponomarenko.
První kurzy IPVZ spustil 2. května, jejich účastníci byli v Česku v té době jen chvíli. „Bylo cítit, že atmosféra je trochu napjatá, ale ke konci kurzu se všichni spřátelili. Doteď si třeba píšou a potkávají se,“ dodává Marie.
Jednou z účastnic kurzu je 50letá Aurika, stomatoložka z Ukrajiny. Tam měla vlastní velkou ordinaci. Pochází z doněcké oblasti a do Česka přijela 4 dny před vypuknutím konfliktu navštívit své dva syny. Jeden zde studuje a druhý také pracuje jako zubař. Zpět na Ukrajinu se po eskalaci války už vrátit nemohla. Nyní dochází na kurzy českého jazyka pro ukrajinské zdravotníky, aby se mohla stomatologii věnovat i v Česku společně se svým synem.