Publikováno dne 18.01.2022
Květa Vostrá stojí za nejúspěšnějším českým startupem Ytica, který vybudovala společně s manželem a následně prodala globálnímu gigantovi. Její panenka Julianetka se loni v aukci vydražila za 105 500 Kč, které zajistily očkování proti smrtelným nemocem pro 176 dětí. „UNICEF si pamatuji od dětství, ale o jeho českých kořenech jsem se dozvěděla velmi nedávno,“ popisuje v rozhovoru jedna z nejvlivnějších žen Česka.
Pro UNICEF jste loni na workshopu Liběny Rochové ušila panenku Julianetku. Jak panenka vznikala a co představuje?
Panenka vznikla během jednoho jarního dopoledne, od nápadu po realizaci, v nádherném ateliéru na UMPRUM. Je ušita ručně, steh po stehu z kousků látek, které tehdy v ateliéru ležely na velkém stole. Její jméno vzniklo spontánně spojením jmen obou dcer.
Jaké pro Vás bylo sledovat průběh aukce panenek z pozice autora?
Velmi napínavé. Přála jsem si, aby panenka vybrala co nejvíce prostředků. Aukci jsme sledovali spolu s manželem a dcerou on-line. Každých 30 vteřin se dcera ujišťovala, že stále vyhráváme. 🙂
Vzpomenete si prosím, jaké bylo Vaše první setkání s UNICEF? Bylo to na workshopu nebo někdy dříve? Hodně lidí zná UNICEF z dětství například prostřednictvím puzzle, jiní z médií apod.
Mám pocit, že logo UNICEF si pamatuji od dětství. Vždy jsem ho vnímala jako extrémně silnou značku. O tom, že jeho kořeny jsou z Čech, jsem se dozvěděla až velmi nedávno.
Který z programů UNICEF (pitná voda, výživa, zdravotní péče, vzdělání, ochrana dětí) považujete osobně za nejdůležitější? Proč?
Všechny jsou velmi důležité. Je skvělé, že UNICEF realizuje takto širokou škálu pomoci v rámci jedné organizace. Jednotlivé produkty jako například Škola v krabici nebo výživové sady jsou snadno pochopitelné a dárce si umí velmi rychle představit, jak bude s jeho prostředky naloženo.
V letošním výzkumu Mladé hlasy děti uvedly, že mezi nejčastější hodnoty, které se v českých rodinách předávají, patří „nelhat, dobře se učit a pomáhat druhým“. Jaké hodnoty se předávají ve vaší rodině? Co jako rodič považujete ve výchově je dětí za důležité?
Odvaha pustit se do něčeho nového, aniž bych na začátku věděla, jaké všechny další kroky budu muset udělat, než to celé dokončím. A dále také pozitivní náhled na svět a své okolí. Pozitivní energie podporuje učení, kreativitu a umožňuje řešit výzvy a problémy nekonvenčně a se zápalem.
Jaké bylo Vaše dětství? Jaká jste byla jako dítě?
Mé dětství bylo šťastné a láskyplné. Velmi za to děkuji svým rodičům. Byla jsem velmi tvrdohlavé a cílevědomé dítě. Brzy jsem zjistila, že pokud mi něco ve škole nejde, mohu to přebít čistým drilem. Gramatická cvičení, počítání příkladů, vyčíslování chemických rovnic, zeměpisné slepé mapy… Trávila jsem hodiny a hodiny nad učením. Zpětně to vnímám jako neustálé balancování mezi překonáváním sebe sama a hledáním určité formy vnějšího uznání.
Pro mnoho lidí jste inspirací v tom, že lidé, kteří tvrdě pracují, mají vzdělání a pracují i na sobě, mohou dokázat veliké věci. Jak důležitý je pro úspěch každá z těchto komponent?
Spíš než vzdělání si myslím, že jde o zvídavost, touhu porozumět tomu, jak věci fungují, a chuť je měnit. Z toho vzniká zápal pro nějakou konkrétní věc a pak už to člověk nevnímá jako tvrdou práci, ale formu seberealizace.
Hodně cestujete po světě, pracujete v mezinárodním prostředí. Jak závisí přístupy k solidaritě a vzájemné pomoci na kultuře či mentalitě? Vnímáte nějaká česká specifika?
Přiznám se, že žádné rozdíly nevidím. Naprosto všude, nezávisle na hranicích států, jsou lidé, kteří mají srdce na správném místě a chtějí pomoci, ať jsou majetní nebo mají sami omezené prostředky.
Na Dárcovském summitu jste hovořila o řadě projektů na pomoc druhým a vytváření lepších podmínek pro rozvoj společnosti, které osobně podporujete. Vzpomenete si, kdy naposledy pomohl někdo Vám?
Radost mi přináší každodenní, drobné projevy dobrosrdečnosti.
Co byste popřála dětem do nového roku?
Přeji dětem co nejvíce času se svými kamarády, který stráví venku na čerstvém vzduchu hrou nebo sportem.