Publikováno dne 02.10.2024
Nermine (11), Ahmad (7), Zeinab (14), Fatima (6) a mnoho dalších dětí žijících v Libanonu přišlo o své domovy. „Museli jsme všechno nechat doma. Najednou začaly padat bomby, všechno šlo hrozně rychle. Moc se bojíme, museli jsme utéct, jsme vyčerpaní,“ vylíčila Zeinad, za jiných okolností by se chystala do školy, místo toho prchá před eskalujícím konfliktem.
Poslední zářijový týden byl pro děti v Libanonu více než tragický. Nejnovější eskalace konfliktu zabila nebo zranila tisíce lidí, zapříčinila masivní vysídlení a rozsáhlé poškození infrastruktury. Mezi lidmi se šíří strach. „Je to jedna tragédie za druhou a s tím, jak to pokračuje, porostou počty mrtvých,“ uvedl zástupce UNICEF v Libanonu Edouard Beigbeder. „Při útocích umírají děti a další jsou zraněny. Konflikt zničil jakýkoliv pocit bezpečí, nepopsatelný strach nyní prožívají statisíce dětí po celé zemi,“ nastínil situaci.
Úřady se obávají, že počty dětských obětí překročí děsivou bilanci konfliktu z roku 2006, kdy bylo během 33 dní střetů zabito 400 dětí. V minulém týdnu bylo během pouhých dvou dnů (23. a 24. září) zabito 50 dětí, oznámilo libanonské ministerstvo zdravotnictví, počty obětí bohužel začaly záhy narůstat.
V zemi panovala už tak napjatá situace, Libanon v posledních letech čelil hned několika velkým krizím, ať už šlo o masivní explozi v bejrútském přístavu, dopad pandemie covidu-19 nebo již pět let trvající ekonomický kolaps, který v zemi způsobil rapidní nárůst chudoby. UNICEF v listopadu loňského roku provedl výzkum, podle kterého si 8 z 10 domácnostní musí půjčovat nebo se zadlužovat, aby byla vůbec schopná pořídit si základní potraviny. Další část průzkumu ukázala, že v provincii Jižní Libanon 46 procent domácností uvedlo, že jejich děti trpí úzkostmi, 29 procent pak, že jejich děti mají deprese.
Během útoků byla v minulém týdnu těžce poškozena klíčová infrastruktura včetně čističek vod v provinciích Bikáa a Jižní Libanon, na jejichž stavbě se podílel UNICEF. V důsledku toho nemá 30 tisíc lidí přístup k bezpečné vodě.
Situace v Libanonu (září 2024):
- Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že tisíce lidí utíkají do Sýrie.
- 350 000 dětí naléhavě potřebuje pomoc.
- Školy a další vzdělávací zařízení v zemi byly uzavřeny, většina z nich slouží jako provizorní útočiště pro vysídlené osoby.
- 70 procent vodních čističek v regionu Nabatieh bylo poškozeno.
UNICEF v reakci na rychle se zhoršující situaci spolupracuje s libanonskou vládou a zajišťuje dodávky humanitárních zásob do provizorních center a táborů včetně tisíců lahví balené vody, hygienických souprav, dek, spacích pytlů, učebního materiálu pro děti včetně volnočasových her, hygienické potřeby pro ženy a dívky, terapeutické stravy a terapeutického mléka pro nejmenší děti. UNICEF rovněž poskytuje dětem a jejich rodinám psychologickou podporu včetně služeb pro ochranu dětí či vzdělávacích a volnočasových center.
Stejně tak UNICEF za spolupráce s partnery zahájil okamžitou opravu poškozených čističek a sanitačních zařízení. V oblasti pracuje 20 mobilních zdravotnických týmů, které kromě imunizace rovněž poskytují potřebnou zdravotní péči. Zároveň se těmto týmům podařilo doručit 100 tun zdravotnického vybavení a materiálu do nemocnic, 25 tun zdravotnického materiálu by do Libanonu mělo dorazit v následujících dnech a UNICEF zajišťuje dalších 53 tun.
UNICEF zajistil:
- 29 470 litrů balené vody
- 8 890 dek a 100 zimních souprav
- 3 030 spacích pytlů
- 4 800 hygienických souprav a 1 830 hygienických souprav pro ženy a dívky
- 1 440 souprav pro kojence
- 440 balíků obsahující nutriční a terapeutickou výživu pro děti, dospívající a matky
- 92 souprav pro děti obsahující učební pomůcky a volnočasové hry
- 2 velké stany pro krizové situace
„V Libanonu, zemi, která už dlouho stojí na pokraji kolapsu, nečelíme krizi, nýbrž totální katastrofě. Utrpení dětí musí okamžitě skončit a jedinou cestou k tomu je neprodlená deeskalace situace. Plně otevřený konflikt by měl zničující dopad na 1,3 milionu dětí, které v zemi žijí,“ zakončil zástupce UNICEF v Libanonu Edouard Beigbeder. UNICEF naléhavě apeluje na všechny strany konfliktu, aby dodržovaly mezinárodní humanitní právo, které zajišťuje ochranu civilních objektů a civilistů včetně dětí, humanitárních a zdravotnických pracovníků.