Publikováno dne 05.08.2020
Exploze v Bejrútu přímo zasáhly přes 100 000 dětí. UNICEF zůstává na místě a koordinuje poskytování pomoci.
Aktualizace: 19. srpna 2020
Při výbuchu v libanonském Bejrútu, ke kterému došlo 4. srpna 2020, byl poškozen také humanitární sklad UNICEF. Tragédie zasáhla děti a rodiny v Libanonu v tu nejhorší dobu. Země se v uplynulém roce propadla do hluboké hospodářské krize, kterou umocňuje politická nestabilita a epidemie COVID-19. Přístav v Bejrútu byl důležitou dopravní tepnou, kterou se do země dostávaly zásoby a humanitární pomoc. Nyní je zcela zničen.
Pokud můžete, pomozte prosím zasaženým rodinám prostřednictvím tohoto formuláře.
Pomoci můžete také zasláním jakéhokoliv příspěvku na účet číslo 11771177/0300 (variabilní symbol 825), nebo zaslánímDMS ve tvaru:
DMS UNICEF 90 na číslo 87 777.
Děkujeme za jakoukoli podporu a solidaritu.
Pomoc UNICEF v Libanonu
UNICEF v Libanonu pracuje trvale a ve spolupráci s místními úřady a partnery již od prvních hodin po explozi poskytuje pitnou vodu zásahovým týmům v přístavu, zajišťuje psychosociální pomoc dětem trpícím traumaty a asistuje dětem, které byly odloučeny od rodin. Podílí se na předběžném zhodnocení poškození skladů, škol, chladicích místností, vodní infrastruktury a zdravotnických zařízení. UNICEF zapojil také místní dobrovolníky a mladé lidi, kteří nyní pomáhají s odklízecími pracemi.
„Díky tomu, že v Libanonu působíme trvale, nemusíme řešit vlastní provoz a organizační zázemí. Většina našich pracovníků v Libanonu jsou místní odborníci, kteří dokonale znají prostředí – díky tomu můžeme účinně pomáhat od prvních hodin po katastrofě. Vážíme si solidarity, kterou Češi postiženým v Bejrútu projevují,“ uvedla ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba.
Navzdory tomu, že exploze zasáhla i místní pobočku UNICEF, právě teď ve spolupráci s místními úřady a partnery v Bejrútu:
- Distribuujeme pitnou vodu zdravotníkům, záchranářům a obyvatelům, kteří žijí v nejvíce zasažené oblasti kolem přístavu
- Podílíme se na předběžném zhodnocení poškození skladů, škol, chladicích místností, vodní infrastruktury a zdravotnických zařízení včetně nemocnic a specializované jednotky intenzivní péče o novorozence
- Z poškozeného skladu v přístavu jsme pomohli zachránit přibližně 90 % zásob očkovacích látek
- Poskytujeme okamžitou psychosociální podporu, která dětem pomáhá vyrovnávat se s traumatem
- Pomáháme odloučeným dětem se spojit se svými rodinami, pro tento účel byla zřízena horká linka
- Pracujeme s mladými dobrovolníky, kteří pomáhají s odklízecími pracemi po celém městě
- Zajišťujeme dočasnou hotovostní pomoc rodinám, které kvůli explozím přišly o bydlení
S obnovou města pomáhají dobrovolníci
Jen několik dní po výbuchu libanonská pobočka UNICEF začala s mobilizací dobrovolníků. Do 36 hodin se přihlásilo přes 1 000 mladých lidí. Ti posílili dosavadních 1150 komunitních dobrovolníků partnerských organizací. Mladí dobrovolníci dosud pomohli s úklidem 650 domů a 10 ulic, včetně drobných oprav 142 domácností a obchodů poškozených výbuchem. Dobrovolníci také připravili a distribuovali místním obyvatelům
2 484 jídel, 20 100 látkových roušek, 400 ochranných přileb, 300 ochranných brýlí a 300 bezpečnostních vest.
Situace v Libanonu
Exploze zasáhla děti a rodiny v Libanonu uprostřed hluboké krize a ve velmi náročných životních podmínkách. Od října 2019 Libanon čelil dramatickým hospodářským a socio-politickým výzvám uprostřed nejhorší hospodářské krize v zemi od občanské války v letech 1975–1990 a kvůli hospodářským dopadům vleklého konfliktu v Sýrii. Ještě před pandemií COVID-19 se rodiny v Libanonu potýkaly s devalvací měny, ztrátami pracovních míst a rychlou inflací, doprovázané výpadky elektrické energie, nedostatkem čisté pitné vody a omezenou lékařskou péčí. Od loňského září se ceny za potraviny a bydlení zvýšily o 169 %, což dramaticky snížilo kupní sílu rodin. A to všechno ještě před příchodem COVID-19 a souvisejících opatření.
Dopady pandemie COVID-19 v kombinaci s ekonomickou krizí na živobytí obyvatel Libanonu jsou katastrofální, zejména pro ty nejzranitelnější. V nadcházejících měsících budou rodiny čelit zhoršující se potravinové krizi: podle výzkumu Světového potravinového programu z června 2020 zaznamenaly od loňského roku pokles příjmů dvě ze tří libanonských domácností a důsledky pandemie COVID-19 připravily jednoho ze tří Libanonců o zaměstnání.
V důsledku rostoucí chudoby mnoho rodin snižuje příjem potravin. Jedna z pěti libanonských rodin si nemůže dovolit ani jedno jídlo denně. Nyní hrozí, že důsledky explozí v Bejrútu zhorší dosavadní potravinovou krizi v zemi a přivedou rodiny na pokraj katastrofy. Libanon dováží kolem 80 % všech potravin a výbuch zničil nejen přístav, ale i hlavní obilné silo.
Podle odhadů UNICEF přišlo v důsledku explozí o střechu nad hlavou 80 000 dětí, jejichž rodiny se již před explozemi nacházely v zoufalé životní situaci. Podle posledních informací bylo explozemi poškozeno 34 škol a nejméně 12 nemocnic, zdravotnických zařízení, mateřských, novorozeneckých a očkovacích center v Bejrútu, což připravilo o přístup ke zdravotnické péči asi 120 000 lidí. Poškozená je i novorozenecká a pediatrická jednotka v nemocnici ve městě Qarantina, kterou UNICEF podporuje. Dvacet čtyři dětí, včetně devíti novorozenců, bylo evakuováno. Zbývající nemocnice jsou přetížené a nemají dostatek léků a materiálu.
UNICEF zůstává na místě k dispozici obyvatelům Libanonu, místním úřadům a partnerům. Jsme připravení poskytnout vše, co bude potřeba pro zajištění bezpečí dětí a jejich rodin v bezprostředně následujících dnech i v dlouhodobém horizontu.