Publikováno dne 29.04.2020
Díky podpoře dárců můžeme pokračovat v našich dlouhodobých programech a zůstávat tam, kde nás děti potřebují nejvíce.
UNICEF bojuje proti koronaviru na několika úrovních: dodává hygienické, ochranné a zdravotnické potřeby do nemocnic, pracuje na zmírnění vedlejších důsledků pandemie, šíří osvětu o zásadách prevence nákazy a snaží se zajistit dostupnost ochranných osobních pomůcek pro zdravotníky v první linii. Zároveň zůstáváme v nejchudších zemích a krizových oblastech světa, kde nás děti potřebují nejvíce.
I v těch nejodlehlejších oblastech budujeme zdroje pitné vody a hygienického zázemí. Ukazujeme dětem, jak si správně mýt ruce, a vzděláváme komunity o tom, jak se mohou chránit před nákazou. Pokračujeme v léčbě podvýživy i v očkovacích programech proti smrtelným nemocem. Pomáháme dětem, aby mohly pokračovat ve vzdělání. Posílili jsme hygienická opatření ve zdravotnických a výživových centrech a proškolili místní zdravotníky o zásadách prevence.
Navzdory pandemii COVID-19 zůstává prioritou pracovníků UNICEF záchrana dětských životů.
Děkujeme laskavým dárcům, kteří nám umožňují nadále pomáhat těm, na které se v době pandemie zapomnělo. Přinášíme aktuální informace a fotografie z několika zemí, kde UNICEF působil před vypuknutím pandemie a kde zůstáváme i nyní, abychom pokračovali v naší pomoci nejpotřebnějším dětem.
Sýrie
UNICEF šíří v Sýrii osvětu o zásadách prevence nákazy v celém guvernorátu Hamá. Aby se informace dostaly k co největšímu počtu rodin, dobrovolníci a zdravotníci UNICEF umisťují informační štítky na obaly potravin a čisticích prostředků a vylepují osvětové plakáty v lékárnách, supermarketech a pekárnách. Osvětové informace obsahují zásady správného mytí rukou a péče o lidi vykazující příznaky, upozorňují na sociální distancování, nutnost vyhledání lékařské pomoci při projevení příznaků a bezpečné postupy při vaření. Dobrovolníci se také pohybují po čtvrtích a šíří osvětové informace pomocí mikrofonů.
V guvernorátu Aleppo UNICEF už oslovil prostřednictvím informačních štítků a plakátů více než 250 000 lidí. UNICEF ve spolupráci s partnery šíří osvětu o zásadách prevence také do pěti táborů a kolektivních úkrytů, ve kterých žije přes 8 000 vysídlených obyvatel Aleppa.
Jižní Súdán
Přístup k informacím v Jižním Súdánu je velkou výzvou i za normální situace, v krizových situacích pak obzvlášť. Jde o zemi o velikosti Francie, kde 88 % populace žije ve venkovských oblastech, kde je často velmi limitované spojení, včetně telefonního signálu. Pouze třetina populace umí číst a psát, proto je nejdůležitějším sdělovacím prostředkem rádio. Je však nutné dbát na přesný překlad – v Jižním Súdánu se totiž používá více než 60 jazyků. Ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví UNICEF pomáhá v těchto ztížených podmínkách šířit informace o zásadách prevence nákazy a správné hygieny.
Hned po ohlášení prvního případu nákazy v Jižním Súdánu se do šíření osvěty zapojilo 2 500 komunitních pracovníků. V krizových situacích zastávají komunitní pracovníci v terénu nezbytnou úlohu.
Navzdory pandemii COVID-19 pokračují pracovníci UNICEF v monitoringu a léčbě dětské podvýživy.
Distribuovali jsme dodatečné zásoby mýdel do všech výživových a zdravotnických center, abychom posílili preventivní opatření. Ve výživových centrech učíme matky, jak používat papírová měřítka k rychlé diagnostice podvýživy u jejich dětí pro případ, že by centra musela být z preventivních důvodů uzavřena. Všichni zaměstnanci výživových center nosí ochranné pomůcky a dodržují přísná hygienická opatření. Maminkám s dětmi také poskytujeme mýdlo, které pro mnoho rodin stále představuje nedostupný luxus.
22letá Julia je v nemocnici v Gurei se svou dcerkou Faridou (8 měsíců). „Moje dcera se necítila dobře, měla průjem, kašel a teplotu. Když jsem ji vzala do zdravotního střediska, řekli mi, že byla podvyživená. Teď už se jí daří lépe – dostali jsme terapeutickou výživu Plumpy´Nut,“ ulevilo se Julii. „O nemoci COVID-19 jsem se dozvěděla až tady. Řekli nám, že máme dodržovat vzdálenost a často si mýt ruce mýdlem.“
30letá Susan je se svou ve výživovém centru roční dcerkou Florou, které byla diagnostikována anemie. Ve výživovém centru se Flora pomalu léčí a získává zpátky chuť k jídlu. Susan o pandemii COVID-19 ví, ale vydat se na cestu do nemocnice v Gurei se nebála: „Vím, co mám dělat, abych se chránila před nákazou. Tady jsem získala další informace o zásadách prevenci a dostali jsme mýdlo.“
Libanon
Od 21. února 2020, kdy byl v zemi potvrzen první případ COVID-19, UNICEF v Libanonu zajistil a distribuoval zdravotnické potřeby do 194 nemocnic. Dodávky zahrnovaly 650 000 párů rukavic, 830 000 chirurgických masek, 34 000 respirátorů N95, 26 750 plášťů a 3 000 infračervených teploměrů a další zdravotní položky, jako jsou brýle, pokrývky hlavy a dezinfekční prostředky na ruce. UNICEF také poskytl 5 200 litrů pracího prostředku a 1,3 milionu kusů mýdla do 260 center sociálního péče a 1 200 škol.
Egypt
V Egyptě UNICEF dodal zdravotníkům v první linii 809 000 kusů nezbytných zdravotnických potřeb, včetně respirátorů a ochranných obleků.
Fidži
Zdravotnice Kelera Kanabicibici chystá zdravotnické zařízení Nakasi na ostrově Fidži na krizový provoz. Více než 20 dalších klinik na ostrově se připravilo na testování pacientů s příznaky COVID-19.
Pobřeží slonoviny
Preventivní opatření byla posílena také v Pobřeží slonoviny. Z humanitární skladu UNICEF ve městě Abidžan byly distribuovány hygienické soupravy potřebným rodinám. V nemocnicích a porodnicích zdravotnický personál dodržuje přísná bezpečnostní opatření a využívá ochranné pomůcky.
Niger
Osvěta zaměřená na zvýšení povědomí o symptomech a prevenci koronaviru probíhá také v Nigeru. Yayé Modi je jedním z kmenových vůdců, kteří se zapojili do osvětové kampaně ve městě Niamey.
Kmenoví vůdci jsou v Nigeru považováni za strážce nigerijských tradic a zvyků, proto jsou nezbytnými partnery pro efektivitu a udržitelnost programů UNICEF. Respektuje je totiž celá komunita. UNICEF vede v Nigeru národní osvětovou kampaň za pomoci tradičních i nových médií a ve spolupráci s místními autoritami, náboženskými vůdci a mladými lidmi.
Osvětová kampaň cílí na obyvatele ve 12 728 vesnicích, sousedstvích a kmenech. V rámci osvěty kmenoví vůdci navštěvují obyvatele a informují je o tom, že proti koronaviru neexistuje lék a jediným způsobem ochrany je prevence nákazy. Doporučují jim také, aby se nescházeli ke společným modlitbám a praktikovali sociální distancování.
Chtěli bychom poděkovat Přátelům dětí a všem dárcům, kteří nám v této době umožňují pokračovat v našich dlouhodobých programech a zůstávat tam, kde nás děti potřebují nejvíce.
Podpořit terénní programy zaměřené na prevenci šíření COVID-19 a na ochranu dětí před důsledky pandemie je možné prostřednictvím tohoto formuláře nebo převodem na účet číslo 11771177/0300 (variabilní symbol 824). Děkujeme za jakoukoliv podporu.