Publikováno dne 10.03.2021
Za posledních 10 let bylo v Sýrii zabito nebo zraněno asi 12 000 dětí – to jsou tři děti každý den.
V době, kdy si svět připomíná smutné výročí desetiletého konfliktu v Sýrii, zůstává situace milionů syrských dětí a rodin extrémně nejistá. Podle UNICEF potřebuje 90 % všech dětí v zemi humanitární pomoc, což je za poslední rok nárůst o 20 %.
Jak vypadá dětství v Sýrii
- 8,5 milionu dětí potřebuje humanitární pomoc
- 5,1 milionu dětí válka připravila o domovy
- 500 000 dětí do 5 let je chronicky podvyživených
- 82 % dětí v severozápadní Sýrii musí místo školy vykonávat dětskou práci
Každá třetí škola nefunguje, protože je zničená, je okupována ozbrojenými skupinami nebo slouží jako dočasné útočiště pro zoufalé rodiny, které kvůli válce přišly o domovy.
Pokud můžete, pomozte dětem v Sýrii ještě dnes.
Propast syrské bezmoci
Dekáda ozbrojeného konfliktu měla pro děti a rodiny v Sýrii katastrofální důsledky.
80 % obyvatel Sýrie žije pod hranicí chudoby. V loňském roce se cena průměrného potravinového koše zvýšila o více než 230 %. Syrská libra v roce 2020 ztratila 78 % své hodnoty. Hyperinflace a zhoršující se chudoba nutí rodiny posílat děti pracovat a u dívek vede k vysokému riziku dětských sňatků. Téměř 2,5 milionu dětí v Sýrii a dalších 750 000 syrských dětí v sousedních zemích nemůže chodit do školy – 40 % z nich jsou dívky.
“Tohle nemůže být jen další smutný milník, který necháme přejít, zatímco děti a rodiny v Sýrii nadále bojují o holé živobytí,” uvedla ředitelka UNICEF Henrietta Fore. “Zoufalá humanitární situace na místě nesnese další čekání. Mezinárodní společenství by mělo vyvinout veškeré úsilí k dosažení míru v Sýrii a zajištění pomoci syrským dětem.“
Cena za válku v Sýrii
Podle ověřených údajů v letech 2011 až 2020:
- bylo zabito nebo zmrzačeno téměř 12 000 dětí
- bylo násilím zrekrutováno více než 5 700 dětí – některé ve věku pouhých sedmi let
- se stalo terčem ozbrojených útoků více než 1300 škol a nemocnic
Soustavné vystavování dětí násilí, šoku a traumatům války mělo smutný dopad na jejich duševní zdraví. Počet dětí vykazujících příznaky psychických problémů se v roce 2020 zdvojnásobil.
Obzvláště alarmující je situace v severní Sýrii. Na severozápadě země zůstávají miliony vnitřně vysídlených dětí. Mnoho rodin muselo před násilím utéct opakovaně, některé musely hledat nové útočiště i sedmkrát. Děti protrpěly další dlouhou zimou, snášely nepříznivé počasí včetně přívalových dešťů a sněhu ve stanech, přístřešcích a polorozbořených nebo rozestavěných budovách.
Více než 75 % případů závažného násilí na dětech zaznamenaného v roce 2020 se odehrálo na severozápadě země.
Největší uprchlická krize v dějinách
V táboře Al-Hol a napříč severovýchodní Sýrií v táborech a detenčních zařízeních přežívá 27 500 dětí nejméně 60 národností a tisíce syrských dětí spojených s ozbrojenými skupinami. V táboře Al-Hol nedávno propukly nepokoje, které zdůraznily potřebu dlouhodobého řešení, včetně reintegrace dětí v místních komunitách nebo bezpečné repatriace dětí do jejich zemí původu.
Kromě toho se počet dětí uprchlíků v sousedních zemích – které nadále velkoryse hostí 83 % z celkového počtu syrských uprchlíků na celém světě – od roku 2012 zvýšil více než desetinásobně na 2,5 milionu, čímž došlo k dalšímu tlaku na již přetížené hostitelské komunity.
UNICEF zůstává s potřebnými v Sýrii
V uplynulém desetiletí UNICEF rozšířil své operace v Syrské arabské republice, aby odpovídal na okamžité i dlouhodobé potřeby strádajících dětí.
Navzdory logistickým výzvám pandemie COVID-19 jen v loňském roce UNICEF v Sýrii a sousedních zemích zajistil:
- očkování proti dětské obrně pro více než 2,6 milionu dětí
- očkování proti spalničkám pro více než 900 000 dětí
- psychosociální pomoc pro více než 400 000 dětí
- přístup k formálnímu a neformálnímu vzdělávání pro více než 3,7 milionu dětí
- přístup k nezávadné pitné vodě pro více než 5,4 milionu lidí
- osvětu o prevenci a ochraně proti nákaze COVID-19 pro více než 55 milionů lidí
Nejistá budoucnost pro generace dětí
Kvůli válce v Sýrii visí na vlásku budoucnost celé generace dětí.
V době, kdy tato země zažívá smutné výročí války, UNICEF připomíná bojujícím stranám, stranám, které na ně mají vliv, a širšímu mezinárodnímu společenství, že:
- Humanitární organizace jako UNICEF naléhavě potřebují podporu, která je nutná k zajištění nezbytné pomoci syrským dětem. Potřebné prostředky pro pomoc dětem v Sýrii a sousedních zemích na rok 2021 UNICEF vyčíslil na 1,4 miliardy USD.
- Děti spojené s ozbrojenými skupinami, zejména na severovýchodě Sýrie, musí být znovu začleněny do místních komunit. Děti jiných národností musí být bezpečně repatriovány do své země původu.
- Zúčastněné strany konfliktu se musí zdržet útoků na děti a civilní infrastrukturu včetně škol, nemocnic, klinik a vodních zdrojů.
V této válce nejsou žádní vítězové a největší cenu v ní platí nevinné děti.
UNICEF vyzývá k obnovení rezoluce Rady bezpečnosti OSN o přeshraniční pomoci, která umožní poskytování nezbytné humanitární pomoci přes hranice Sýrie.
Je čas, aby bojující strany odložily zbraně a přešly k diplomatickým jednáním. Mírové řešení je jedinou cestou z propasti syrské bezmoci.
“Navzdory neuvěřitelným výzvám, které zažívají, nám syrské děti a mladí lidé ukazují, co znamená skutečná vytrvalost a odhodlání,” říká Ted Chaiban, regionální ředitel UNICEF pro Střední východ a severní Afriku. “Jejich schopnost učit se, překonávat překážky a usilovat o lepší budoucnost je obdivuhodná. V uplynulém desetiletí UNICEF podporoval syrské obyvatele a hostitelské země v jedné z nejničivějších válek v moderní historii. Budeme tu i nadále pro všechny syrské děti a hostitelské komunity, ale potřebujeme podporu mezinárodního společenství.“