Publikováno dne 27.07.2024
Útoky na školy, útoky na bezpečná útočiště, útoky na humanitární pracovníky, šířící se nemoci a podvýživa, četná zranění, nemocnice na prahu kolapsu, taková je teď situace v Gaze. „S každým týdnem, rodiny v Pásmu Gazy čelí novým hororům spojeným s probíhajícím konfliktem. Jsou svědky zničujících útoků na školy, stejně tak na místa, kam se uchýlily miliony vysídlených osob. Tyto útoky zabíjejí stovky Palestinců, většina z nich jsou ženy a děti. Nemocnice se hroutí pod náporem dalších a dalších zraněných,“ uvedla výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russell.
„Děti, které se sotva začaly zotavovat z předešlých zranění, jsou zraněné znova. Lékaři a zdravotní sestry nemají potřebný materiál a vybavení, aby mohli zachraňovat lidské životy. Tisíce dívek a chlapců strádá a hladoví, děti jsou nemocné, zraněné a oddělené od svých rodin. Násilí a utrpení zanechávají doživotní stopy na tělech i myslích dětí. Nyní se v oblasti začala šířit dětská obrna, je obrovskou hrozbou hlavně pro tisíce neoočkovaných dětí,“ upozorňuje Catherine Russell.
Děti v Gaze zoufale potřebují pomoc. Podívejte se na příběh Almy:
„Rodiny se musí neustále přesouvat, aby unikly nebezpečí. Humanitární situace v Gaze je více než katastrofální. Humanitární organizace včetně UNICEF dělají vše ve svých silách, aby mohly pomoct. Nicméně kritická situace a útoky na humanitární pracovníky nadále komplikují naše snahy doručovat pomoc. Tento týden byl několika střelami zasažen jeden z vozů UNICEF, který stál na vyznačeném místě u kontroly nedaleko oblasti Wadi Gaza.
Útoky na humanitární pracovníky
Šlo o jeden ze dvou vozů na cestě vyzvednout 5 malých dětí a převézt je k jejich otci poté, co byla zabita jejich matka. Naštěstí nikdo nebyl zraněn a našemu týmu se povedlo znovu sjednotit rodinu. Následky tohoto a podobných útoků mohly být hrozivé, jak pro děti, kterým pomáháme, tak pro náš tým,“ popsala Catherine Russell.
„Jednoduše řečeno – pro masivní humanitární operaci, která je v Gaze potřebná, nejsou vhodné podmínky. Přísun humanitární pomoci musí být neomezený, přístup k ní musí být pravidelný a bezpečný. Už téměř 9 měsíců se snažíme doručovat humanitární pomoc i přes všechna omezení a restrikce. Civilisté nemají dostatek zásob, komerční sektor je naprosto zničený. Situace vedla k boji o to málo, co je dostupné, k pašování zásob do Pásma Gazy a nyní také k rabování doručených zásob. Tahle skutečnost ohrožuje nejen naši snahu dostat pomoc k rodinám v nouzi, ale ohrožuje také naše pracovníky.
Situaci dále komplikují podmínky přímo v regionu. V Gaze bylo zabito již nejméně 278 humanitárních pracovníků – to je rekordní počet. Humanitární pracovníci jsou denně v ohrožení života, nebo nemohou vykonávat svou práci. Je nutné okamžité zabezpečení prostředí včetně ochrany pro nákladní vozy přivážející humanitární pomoc a ochrany pracovníků pomáhající tamním komunitám.
A co je hlavní a nejnutnější – potřebujeme okamžité a udržitelné příměří. Vyzýváme všechny strany konfliktu, aby respektovaly své závazky podle mezinárodního humanitárního práva. Musí chránit civilisty a základní civilní infrastrukturu, musí zajistit, že civilisti budou mít přístup k vodě, jídlu, lékařské péči a bezpečnému úkrytu.
Už dávno bylo načase, aby tato krize skončila, aby byli propuštěni rukojmí a vrátili se ke svým rodinám, aby děti v Gaze měly šanci na bezpečnou budoucnost,“ zakončila výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russell.
Otevřená sbírka Českého výboru pro UNICEF Pomoc dětem v Gaze je zaměřená na pomoc právě dětem v Pásmu Gazy, najdete ji v sekci Jednorázový příspěvek.