Publikováno dne 25.07.2019
Pomozte nám zastavit vysoce nakažlivou ebolu. Třetina zasažených jsou děti.
Aktualizováno: 25. července 2019.
17. července WHO vyhlásila kvůli ebole celosvětový stav nouze. Epidemie, která vypukla v loňském roce v Demokratické republice Kongo, podle WHO představuje mezinárodní hrozbu. Ebola (též krvácivá horečka) je kvůli vysoké nakažlivosti jednou z nejobávanějších chorob na světě. Od vypuknutí epidemie v srpnu 2018 ebola nakazila přes 2500 lidí a vyžádala si přes 1600 obětí na životech. 31 % z celkového počtu nakažených jsou děti, pro které představuje ebola větší riziko než pro dospělé.
Virus ebola má pověst rychlého a nemilosrdného zabijáka. Málo se však mluví o těch, kteří tuto strašnou nemoc přežili díky prevenci a včasné léčbě. UNICEF s partnery usilovně pracuje na zvyšování povědomí o možnostech záchrany před ebolou a pomáhá zasaženým komunitám v boji s touto nemocí. Potřebujeme Vaši podporu, abychom mohli zachránit životy zasažených dětí dříve, než bude pozdě.
„Tohle je krizová situace. Existuje velmi reálné riziko, že by se epidemie eboly mohla rozšířit do sousedních zemí – Rwandy, Jižního Súdánu, Ugandy a Burundi. Mezinárodní společenství by se mělo naléhavě spojit, aby se tak nestalo. To znamená posílit humanitární reakci a zajistit, aby zdravotníci na místě měli léky a prostředky, které potřebují k léčbě každého pacienta,“ říká výkonná ředitelka UNICEF Henrietta Fore.
Ebola vyžaduje rychlé a komplexní řešení. Infikovaná osoba potřebuje léčbu v přísně karanténním prostředí. Lidé, s nimiž byla v kontaktu, potřebují okamžité očkování. Celá komunita musí dbát na mytí rukou ve vysoce chlorované vodě. Důležité také je, aby lidé o riziku nakažení věděli a nebáli se okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud u nich existuje riziko infekce.
UNICEF se v oblastech zasažených ebolou zaměřuje na tři hlavní oblasti:
- Realizuje osvětovou kampaň pro veřejnost, která rodinám umožňuje předejít nakažení, pomáhá jim zůstat v bezpečí a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud se necítí dobře
- Dodává humanitární pomůcky pro zajištění chlorované vody a bezpečného hygienického zázemí ve školách, nemocnicích a na veřejných místech, které zabraňuje šíření eboly
- Poskytuje psychosociální podporu pozůstalým a sirotkům, kterým ebola vzala rodiče
Pracovníci UNICEF pomocí informačních letáků šíří osvětu o riziku eboly a o dostupné prevenci před touto nemocí.
Od vypuknutí epidemie v srpnu 2018 UNICEF:
- V rámci osvětové kampaně informoval o riziku eboly a dostupné prevenci více než 10 milionů lidí
- Pomohl 830 rodinám zasaženým ebolou
- Poskytl psychosociální pomoc 686 sirotkům, kterým ebola vzala rodiče
- Zajistil bezpečnou pitnou vodu pro více než 1,3 milionu lidí v nemocnicích, školách a na veřejných místech
Více než třetina nakažených ebolou jsou děti.
Pomozte nám zastavit ebolu jakýmkoliv příspěvkem prostřednictvím tohoto formuláře.
Sada mýdel, která pomohou předejít nakažení, můžeme zajistit za 140 Kč.
Ochranné rukavice, které zabrání přenosu viru při ošetření pacienta, stojí 345 Kč.
Souprava první pomoci pro okamžité ošetření v terénu stojí 725 Kč.
Děkujeme všem, kterým není osud dětí ohrožených ebolou lhostejný.