Publikováno dne 20.10.2023
Konflikt na Blízkém Východě zasahuje i do životů pracovníků UNICEF. Mají tu své rodiny, své děti, přesto se nevzdávají a i v těch nejtěžších podmínkách se snaží pokračovat ve svém poslání a poskytovat pomoc zasaženým dětem.
Aktualizováno: 13. 11. 2023
Statisíce dětí a rodin se ocitly v katastrofální situaci. Zabíjení, mrzačení nebo únosy dětí nemůže nic ospravedlnit.
UNICEF vyzývá ozbrojené skupiny nebo odpovědné osoby k okamžitému a bezpečnému propuštění všech izraelských dětí držených jako rukojmí v Gaze, aby mohly být znovu sjednoceny se svými rodinami. A vyzýváme všechny strany, aby chránily děti před újmou v souladu s mezinárodním humanitárním právem.
Od 7. října do 2. listopadu bylo v pásmu Gazy zabito 4 324 dětí. Více než 2,2 milionu lidí nemá spolehlivý přístup k čisté pitné vodě a hygieně. Od 7. října bylo v pásmu Gazy poškozeno 253 škol.
Svědectví pracovníka UNICEF z Pásma Gazy
Ve všech válkách jsou to děti, které trpí jako první a které trpí nejvíce.
Dětem a rodinám v Gaze prakticky došly potraviny, voda, elektřina, léky. Nemohou se dostat do nemocnic. Téměř 1,1 milionu lidí, z nichž téměř polovina jsou děti, nemůže z místa probíhajícího konfliktu bezpečně odejít. UNICEF vyzývá k okamžitému příměří a humanitárnímu přístupu, který umožní tolik potřebnou pomoc.
Všichni víme, jak složitá je současná situace a jak těžké je vyznat se v záplavě často velmi protichůdných zpráv.
UNICEF stojí při dětech. Zasazujeme se o práva dětí, kdekoliv jsou, bez ohledu na to, do jaké země se narodily. Nemocnice v Gaze jsou přehlceny péčí o zraněné a umírající děti. Izraelské děti, které byly uneseny a jsou s největší pravděpodobností v Gaze, musí být okamžitě a bezpečně dopraveny ke svým rodinám a blízkým.
Co dělá UNICEF?
Reakce UNICEF se bude i nadále zaměřovat na kritické potřeby dětí, které v současnosti naléhavě potřebují ochranu a humanitární pomoc – ale přístup do oblasti je stále obtížnější a nebezpečnější. Humanitární pracovníci byli varováni, aby se vystěhovali z Gazy, ale zaměstnanci UNICEF v jižní Gaze zůstanou, aby i nadále poskytovali podporu dětem v nouzi.
V pásmu Gazy dochází pitná voda poté, co přestala fungovat vodní elektrárna a veřejné vodovodní sítě. Lidé jsou nyní nuceni používat kontaminovanou vodu ze studní, což zvyšuje riziko nemocí přenášených vodou. Gaza je také od 11. října pod výpadkem elektřiny, což má další dopad na zásobování vodou.
UNICEF zajistil přepravu vody do krytů pro zhruba 1 milion lidí, včetně více než 560 000 dětí. Během minulého týdne UNICEF dodal léky a zdravotnický materiál mezi nemocnice a zdravotnická zařízení, aby po dobu jednoho týdne sloužily nejméně třem nemocnicím ve Střední oblasti a Khan Younis pro 94 000 lidí. UNICEF také zajistil psychosociální podporu a služby duševního zdraví pro více než 3 500 dětí.
UNICEF v pásmu Gazy dále:
- zajistil 30 kontejnerů na pevný odpad a hygienické služby pro 26 000 lidí
- doručil zdravotnické potřeby pro 194 000 lidí včetně žen, dospívajících dívek a novorozenců
- poskytl psychosociální podporu pro 2 900 lidí, z toho 2 600 dětí.
- zajistil vzdělávací a rekreační aktivity pro 11 110 dětí
- dodal doplňky stravy pro více než 105 000 kojících matek.
UNICEF spolupracuje s partnery na předběžném umístění dalších zásob včetně léků, vody, stanů, přikrývek a hygienických sad, které budou připraveny k distribuci, jakmile to bude možné.
Jsme připraveni dětem pomoci v jakékoliv zemi, která nás o podporu požádá.
Otevřená sbírka Českého výboru pro UNICEF Pomoc dětem v Gaze je zaměřená na pomoc právě dětem v Pásmu Gazy, najdete ji v sekci Jednorázový příspěvek.