Publikováno dne 22.06.2023
Český výbor pro UNICEF dnes jmenoval Václava Marhoula novým vyslancem dobré vůle. Známý režisér, scenárista, herec, producent, kulturní organizátor a manažer se tím připojil ke komunitě vyslanců UNICEF, mezi něž patří například Susan Sarandon, David Beckham, Whoopi Goldberg, Leo Messi nebo Orlando Bloom.
Prvním vyslancem dobré vůle UNICEF se v roce 1954 stal americký komik Danny Kaye. Po něm následovaly další mezinárodní i národní celebrity, včetně herečky Audrey Hepburn nebo známého bondovského představitele Sira Rogera Moora. Smyslem programu je využití popularity těchto osobností k upoutání pozornosti na problémy, kterým čelí děti na celém světě – a získávání podpory pro jejich řešení.
V České republice se první vyslankyní dobré vůle UNICEF stala v roce 1992 herečka Jiřina Jirásková. V současnosti jimi jsou hokejista Patrik Eliáš (jmenován v roce 2006), spisovatel Michal Viewegh (2011) a herečka Jitka Čvančarová (2015).
„Je jich na celém světě pouze 402. Výjimečných osobností z oblasti umění, kultury a sportu, které dávají své schopnosti a popularitu ve prospěch poslání UNICEF. A my jsme dnes v České republice jmenováním režiséra Václava Marhoula jejich počet navýšili na 403,“ uvedla ke jmenování ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba. „Václav naši práci podporuje již mnoho let – ať již v projektu Adoptuj panenku, na benefičních akcích, ale také osvětou a díky svým osobním prožitkům i velmi významným apelem k ochraně dětí před dopadem válek a ozbrojených konfliktů. Této pomoci si moc vážíme, protože přímo i nepřímo pomáhá zachraňovat dětské životy.“
Václav Marhoul ke svému jmenování uvedl: „Jmenování vyslancem dobré vůle jsem po pravdě nečekal. Je to pro mě v první řadě velká pocta, ale ještě větší závazek, který z toho vyplývá. Chci udělat vše proto, abych ten závazek naplnil. Důvěru, která mi byla svěřena, nechci v žádném případě zklamat.“
“Chtěl bych promluvit o tzv. principu magnetu, který se pojí s jakoukoliv dobročinnou činností. Princip magnetu říká, že co je blíž, je silnější, a co je dál, už nefunguje. Já to nebudu analyzovat, takhle ty věci na světě prostě chodí, ale přemýšlím o tom, jak vůbec udělat to, aby nám ty vzdálené problémy byly bližší. Pokud někoho v rodině zastihne katastrofa, někdo onemocní nebo se mu něco stane, strašlivě to prožíváme. Ale každý den umírají tisíce dětí kvůli ozbrojeným konfliktům, podvýživě nebo nedostatku pitné vody. A my to nevidíme.“
„Václava Marhoula mám tu čest znát jako člověka už nějakou dobu. V roce 2019 jsme byli společně ve Rwandě. Vidět jeho zápal a odhodlání pomáhat dětem, jeho pohled na situaci v celém světě a obzvlášť v krizových oblastech je skvělý. Mluví ze svých zkušeností, z toho, co zažil, a je z něj cítit obrovská chuť pomáhat,“ uvedl k dnešnímu jmenování Patrik Eliáš. „Já sám jsem vyslancem UNICEF skoro 16 let. Je to pro mě obrovská zodpovědnost a velká pocta. Moje práce je předávat osobní zkušenosti z terénu, sdílet, jaké změny UNICEF dělá v životech dětí všude tam, kde je potřeba,“ dodal.
„Já mám obrovskou radost, že Václava Marhoula máme v týmu, protože je to výjimečný a vzácný člověk, který dokáže oslovovat velké množství lidí svou energií, charismatem a ryzím charakterem. Václav toho hodně prožil a má dar mluvit o tom tak, aby jej bylo slyšet a aby se význam jeho slov dotkl srdce lidí. Upřímně si jako vyslance UNICEF nedokážu představit lepšího člověka,“ řekla ke jmenování Jitka Čvančarová.
„Moje vlastní cesta s UNICEF začala v roce 2010 humanitární misí do Mali. Ta osobní zkušenost je nepřenositelná. Když jste na místě, mluvíte s těmi lidmi, pochopíte všechno hrozně rychle. Není tam žádný filtr informací, které dostáváte, všechno prožíváte na vlastní kůži. Mně už tehdy bylo jasné, že UNICEF a pomoc druhým patří k mému životu. Vnímám, že jsme tady na téhle planetě jedna rodina. Člověk začíná vždy sám u sebe. Už jen vlastním životem můžete inspirovat k tomu pomáhat, radovat se ze života. Funkce vyslance UNICEF je pro mě velká zodpovědnost a velká radost.“
Ve funkci vyslance nyní Václava Marhoula čekají nové projekty, včetně příprav 21. ročníku aukce panenek známých umělců a designérů nebo zapojení v roli porotce do projektu Dítě Česka.