Publikováno dne 12.03.2024
Ve dnech 6. – 8 února proběhlo v New Yorku letošní první pravidelné jednání Výkonné rady Dětského fondu OSN (UNICEF), ve které je druhým rokem členem i Česká republika. Stálý představitel České republiky při OSN v New Yorku Jakub Kulhánek uvedl, že Česko své členství v radě bere nesmírně vážně už jen proto, že se ztotožňuje s hlavním cílem UNICEF, tedy chránit děti po celém světě.
Česká republika byla do čela statutárního orgánu UNICEF zvolena loni. „Snažíme se v UNICEF klást důraz na propojování humanitární a rozvojové pomoci, protože to je pro nás cesta k vytvoření mnohem udržitelnějšího prostředí a budoucnosti pro děti v těžce zkoušených regionech. Dalšími oblastmi našeho zájmu jsou např. i vzdělávání či vakcinace dětí,“ nastínil priority a cíle Česka pro členství v radě velvyslanec Kulhánek a zdůraznil, že: „Česko bere angažmá ve Výkonné radě Dětského fondu OSN nesmírně vážně, už minimálně proto, že se velmi ztotožňuje s hlavním cílem UNICEF: ochranou dětí po celém světě.“
„Multilateralismus máme v krvi.“
Pan velvyslanec připomněl i to, že činnost UNICEF v regionu střední a východní Evropy vzrostla „v důsledku ruské agrese na Ukrajině a následné uprchlické vlny z Ukrajiny, protože mezi uprchlíky je i celá řada dětí“. „Možná ještě doplním, že o to větší váhu přikládáme našemu nedávnému zvolení do vedení UNICEF, kdy protikandidátem bylo Rusko. Úspěšná ruská kandidatura by byla diplomatický výsměch poté, kdy Rusko už dva roky na Ukrajině bombarduje civilní cíle včetně škol a mezi oběťmi jsou právě děti. Jsem proto rád, že česká kandidatura uspěla,“ vyzdvihl velvyslanec.
V poslední době je role České republiky v rámci systémů OSN čím dál výraznější. „Za klíčové považuji to, jak Česko vystupuje dlouhodobě v zahraničí a že je vnímáno jako odpovědný člen mezinárodního společenství. Vždy rád připomínám, že jsme jako Československo byli jedním ze zakládajících členů OSN. Multilateralismus tedy máme v krvi.
„Vnímám jako velmi důležité, že naši vrcholní představitelé vystupují opakovaně na půdě OSN, a to dokonce i na Radě bezpečnosti OSN. Mimo jiné využívají tuto mezinárodní platformu i k oslovení států, které nám mohou být geograficky vzdálenější. V tom je velká přidaná hodnota OSN, tedy mít možnost mluvit doslova s každým,“ řekl Jakub Kulhánek. Se zvýšeným zapojením Česka do chodu systému OSN se však pojí i různé kontroverze. „Je třeba rozlišovat. Domácí debata ve veřejném prostoru může být někdy různě zbarvená, a to neplatí jen o Česku. Z pozice zástupce ČR v OSN mi logicky nepřísluší se k tomu vyjadřovat,“ dodal Kulhánek.
„Ale nezůstáváme jen u slov, náš konkrétní zájem je vidět právě v aktivním zapojení do systému OSN, v poslední době to bylo mimořádně úspěšné předsednictví v Radě pro lidská práva v Ženevě, ale i kandidatura do Výkonné rady UNICEF nebo zvolení do Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC). A samozřejmě naše ambice a zájem o multilateralismus asi nejlépe vystihuje oznámení kandidatury do Rady bezpečnosti OSN na roky 2032 a 2033,“ přiblížil zapojení Česka do složek OSN.
Kulhánek: OSN nastavuje základní pravidla hry
„V neposlední řadě nesmíme zapomínat, že OSN nastavuje základní pravidla hry, chcete-li základní mezinárodní řád, jak by spolu měly vycházet jednotlivé členské státy a vlastně i všech osm miliard obyvatel světa. Pro desetimilionové Česko, jako jednoho ze 193 členských států, je z hlediska našich bytostných národních zájmů nesmírně důležité být jedním z hlasů, který se zasazuje o zachování tohoto řádu a o dodržování mezinárodního řádu postaveného na jasných pravidlech,“ zdůraznil český velvyslanec. Dotkl se rovněž otázky, která je čím dál aktuálnější, a to případná reforma OSN.
„OSN se reformuje takřka od svého vzniku. Velkým tématem, které je nejviditelnější, jsou neustálé debaty o reformě Rady bezpečnosti, a to jak o využívání tzv. práva veta stálými členy, tak různými návrhy na rozšíření počtu členů z nynějších 15. Ale vedle toho se vede celá řada diskuzí, jak systém OSN učinit mnohem responsivnější, aby byl schopen rychle a efektivně reagovat na potřeby těch nejzranitelnějších. Pochopitelně u toho všeho jsme a podle našich možností se snažíme zapojit tak, aby perspektiva Česka byla slyšet. Klíčová je schopnost získávat pro naše názory podporu. Velmi dobře zde v New Yorku funguje například spolupráce členských států Evropské unie, kde se nám daří postupovat v řadě otázek ohledně budoucnosti OSN jednotně,“ uvedl.
Velvyslanec rovněž zavzpomínal na své první „setkání“ s UNICEF. „Přiznám se, že moje první setkání s UNICEF proběhlo kdysi dávno někdy na základní škole, vlastně to bylo moje první setkání s OSN,“ zasmál se při vzpomínce. „Myslím si, že pro většinu našich spoluobčanů je UNICEF ten hlavní bezprostřední kontakt s OSN, ať už jde o různé sbírky na pomoc dětem nebo dobrovolnické akce. Je mi to na UNICEF velmi sympatické, že v Česku je opravdu značkou pro všechno to dobré, co OSN reprezentuje, a zároveň tedy oním bezprostředním kontaktem pro české občany se systémem OSN. A musím říci, že za to patří velký dík výkonné ředitelce UNICEF v České republice Pavle Gomba a celému jejímu týmu. Snažím se aktivity UNICEF u nás sledovat a za ta léta se podařilo odvést opravdu obrovský kus práce nejen na zviditelnění UNICEF v tom nejpozitivnějším slova smyslu, ale i vlastně celé OSN,“ uzavřel Kulhánek.
„Jednání s vládami a mezinárodními aktéry je stejně důležité jako programy v terénu. Jsme vděčni za podporu, kterou nám česká vláda i soukromí příznivci dlouhodobě poskytují. V roce 2023 se u nás na programy UNICEF podařilo získat více než 90 milionů korun. Díky tomu na mnoha místech planety děti chodí do školy, doma jim teče pitná voda, když jsou nemocné, mají potřebnou zdravotní péči, a mohou se v životě rozvíjet. To je pro společnou pozitivní budoucnost nesmírně důležité,“ uvedla výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.