Publikováno dne 06.09.2022
Od poloviny července 2022 monzunové období v Pákistánu překonalo stoletý rekord. Na jihu páté nejlidnatější země světa spadlo pětkrát více srážek, než je průměr za posledních třicet let. Důsledkem jsou bleskové povodně, které zaplavily třetinu země. Voda smetla přehrady, mosty, nemocnice, školy a domovy v řádu minut. Nejvíce byly zasaženy odlehlé venkovské komunity.
Záplavy kriticky ohrožují 6,4 milionů lidí, třetina z nich jsou děti. Jsou nyní venku, bez domova, v nepolevujícím dešti. Nebezpečí pro ně představují také úrazy ze zničených budov, utopení, hadí uštknutí nebo sesuvy půdy. Přestože je kolem spousta vody, té pitné je akutní nedostatek, což jen zvyšuje množství onemocnění ze závadné vody, ze které se velmi rychle šíří onemocnění jako průjem, cholera, malárie nebo horečka dengue.
Katastrofa v Pákistánu má děsivou statistiku:
- deště a záplavy zasáhly celkem 33 milionů lidí v 72 provinciích,
- 200 tisíc domovů bylo zcela zničeno a 450 tisíc bylo nenávratně poškozeno,
- uhynulo 700 tisíc kusů dobytka,
- zemědělci přišli o 800 tisíc hektarů plodin.
Povodně si vyžádaly už 1 000 lidských obětí a toto číslo se každým dnem zvyšuje. Pod vodou jsou i ty nejchudší okresy, kde zranitelné děti už před záplavami trpěly podvýživou, nedostatkem čisté vody a nedostupností vzdělávání.
Nyní tyto děti přišly o vše – o domov, školu i zbývající vodu. Pomozte jim, prosím, ZDE.
Nejvíce zasažený je jih a střed země, obzvláště špatná je situace v provinciích Balúčistán, Sindh, Paňdžáb a Chajbar Paštúnchwá. Jen v Sindhu povodně zcela zničily 88 nemocnic, 501 z nich je závažně poškozeno. Životně důležité vakcíny odplavila voda a chladicí místnosti k jejich skladování nyní nelze používat.
Záchrana životů a pomoc zasaženým obyvatelům je kvůli vysoké hladině vody a vytopené infrastruktuře extrémně obtížná. Přibližně 160 mostů je zcela zničeno nebo již není bezpečné je využívat, záplavy také zdemolovaly 5 tisíc kilometrů silnic. Pákistánské rodiny přišly o domovy a nutně potřebují přístřeší, pitnou vodu, dostatek jídla, hygienické potřeby a zdravotnické služby.
UNICEF působí přímo na místě a navzdory nepříznivým podmínkám poskytuje obyvatelům pitnou vodu, nezbytný zdravotnický materiál, terapeutickou stravu a hygienické balíčky. Pracuje také na provizorních vzdělávacích centrech a pomáhá dětem překonávat prožitá traumata. Nutností je dostatek vakcín, které ochrání děti před cholerou a přenosnou dětskou obrnou.
V neděli 4. září se UNICEF podařilo dopravit z Kodaně do Pákistánu 32 tun nezbytného zdravotnického materiálu a dalších humanitárních zásob pro děti a ženy v zemi. „Kvůli povodním jsou teď děti a jejich rodiny pod širým nebem. Nemají vodu ani jídlo, nemohou se umýt,“ vysvětluje Abdullah Fadil, zástupce UNICEF v Pákistánu. „Tato dodávka zásob je pro nás zásadní a zachrání mnoho životů. Stále se ale jedná o kapku v moři – potřeba je toho mnohem více. Riziko vypuknutí nemocí přenášených vodou, jako cholera nebo malárie, se zvyšuje každým dnem, protože lidé musí pít kontaminovanou vodu a praktikovat otevřenou defekaci. Ohrožují je také komáři a hadi, hrozí jim řada kožních a dýchacích onemocnění,“ pokračuje Abdullah Fadil.
Další zásilka 34 tun humanitárních potřeb dorazí do Pákistánu v nejbližších dnech a bude obsahovat léky na parazitické infekce, resuscitační a sterilizační balíčky, mikronutrienty pro těhotné ženy a vzdělávací potřeby pro děti.