Publikováno dne 06.02.2023
V celé Sýrii už UNICEF poskytl zasaženým rodinám více než 800 000 litrů nezávadné vody a distribuoval tisíce nezbytných hygienických a sanitačních potřeb. Rodin, které potřebují pomoc, je však mnohem více.
Aktualizováno 21. 2. 2023
Dva týdny poté, co jihovýchodní Turecko a Sýrii zasáhla ničivá zemětřesení, zažily děti a rodiny v postižených oblastech dvě další velká zemětřesení, která si vyžádala další ztráty na životech a stovky raněných v obou zemích.
Podle tureckých úřadů došlo k zemětřesení o síle 6,4 stupně ve 20:04 místního času, o tři minuty později následovalo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Zemětřesení znovu otřásla oblastmi, které byly nejvíce zasaženy 6. února, včetně oblasti Hatay v Turecku a provincií Aleppo a Idlíb v Sýrii. Pro zasažené děti a rodiny jsou tato další dvě zemětřesení bolestivou připomínkou tragédie, kterou zažily před dvěma týdny.
Pomoci můžete libovolnou částkou zde.
Děkujeme všem českým dárcům, kteří k 5.3. na pomoc rodinám v Sýrii a Turecku zaslali 1 975 230 korun. Jen díky této významné podpoře můžeme v naší práci pokračovat.
Po dvou zemětřesení z 6. února v Turecku přišlo o život více než 41 156 lidí a 108 068 lidí bylo zraněno. Počty budou pravděpodobně dále narůstat. Zemětřesení srovnalo se zemí 47 000 budov, včetně nemocnic, škol a další kritické infrastruktury. Dvě vlny zemětřesení dopadly asi na 13,5 milionu lidí v 10 provinciích. 4,6 milionu z nich jsou děti. Jen v Turecku žije teď více než milion lidí v dočasných přístřešcích s omezeným přístupem k základnímu zázemí, jako je pitná voda, hygiena a lékařské služby.
V Sýrii přišlo o život více než 5 814 lidí a více než 10 849 jich bylo zraněno. Zničeny nebo poškozeny byly stovky budov, ve kterých jsou stále ještě uvězněny stovky rodin. Zemětřesení zde zasáhlo do životů 2,5 milionu dětí.
Zemětřesení o síle 7,7 stupně udeřilo v pondělí 6. února ve 4:00 místního času, kdy většina dětí a jejich rodiny spaly a nemohly tak uniknout z hroutících se budov. Stovky lidí zůstaly uvězněny v troskách.
Otřesy vyhnaly rodiny z jejich domovů a nechaly je napospas chladnému počasí v době, kdy teploty běžně klesají pod bod mrazu, padá sníh a mrznoucí déšť. Sýrii i Turecko nedávno zasáhly silné sněhové bouře, a předpověď pro následující dny není nijak příznivá.
Rodiny s dětmi spí na ulicích, v nákupních centrech, školách, mešitách, na autobusových nádražích a pod mosty. Některé zůstávají se svými dětmi na otevřených prostranstvích ze strachu vrátit se domů.
„Obraz zkázy v Sýrii a Turecku je srdcervoucí,“ říká výkonná ředitelka UNICEF Catherine Russell. „To, že k zemětřesení došlo tak brzy ráno, kdy většina dětí klidně spala, je obzvlášť nešťastné, a prožité hrůzy představují pro děti velké nebezpečí. Myslíme na všechny zasažené děti a rodiny, zejména na ty, kteří ztratili své milované a kteří byli těžce raněni. Naše aktuální priorita je zajistit dětem a rodinám rychlou pomoc, kterou zoufale potřebují.“
Škody na civilní infrastruktuře, jako jsou školy, nemocnice a vodárny, jsou obrovské. Čtyři nemocnice a jedna klinika byly kvůli zemětřesení uzavřeny. Poškození silnic a další klíčové infrastruktury představují výzvu pro záchranné a vyprošťovací práce i distribuci humanitární pomoci.
Pro UNICEF je prioritou obnovit dodávky pitné vody, zabezpečit zázemí pro ohrožené děti a zajistit kontinuitu vzdělávání. V následujících dnech bude potřeba také zřizovat centra přátelská k dětem a poskytnout psychologickou pomoc dětem a jejich rodinám.
Co dělá UNICEF v Sýrii
UNICEF působí v Sýrii už více než 50 let. Známe místní prostředí.
Po celé Sýrii máme 199 pracovníků, kteří ve spolupráci s místními partnery zintenzivňují programy na pomoc zasaženým dětem a rodinám a souběžně posuzují dlouhodobé dopady zemětřesení. To nejvíce dopadlo na governoráty Aleppo, Latakie a Hamā.
Jedním z bezprostředních cílů je zajistit dětem a rodinám přístup k bezpečné pitné vodě a hygienickému zázemí, což je zásadní pro prevenci propuknutí nemocí v prvních dnech krize. Urychleně posuzujeme dopad na hlavní vodárny a poskytujeme bezpečnou vodu vysídleným osobám. Jako prozatímní opatření plánuje UNICEF poskytnout nouzovou nákladní dopravu vody na pokrytí dočasných výpadků vodovodů.
V celé Sýrii poskytl UNICEF postiženým komunitám více než 800 000 litrů nezávadné vody a distribuoval tisíce nezbytných hygienických a sanitačních potřeb. Předem připravené cisterny s vodou a hygienické balíčky na severozápadě Sýrie byly do 48 hodin od zemětřesení distribuovány téměř 100 000 zasaženým lidem žijícím v 74 přijímacích střediscích.
Klíčovou prioritou je také ochrana dětí. Terénní pracovníci identifikují odloučené děti a děti bez doprovodu a pomáhají jim znovu se shledat s rodinou. Poskytují také psychosociální podporu, protože mnoho dětí bylo traumatizováno nejsilnějším zemětřesením, s jakým se během svého života setkaly.
Aby se rychle rozšířil dosah psychosociální podpory pro děti, UNICEF vyškolil téměř 70 instruktorů první psychologické pomoci a zároveň mobilizoval dlouhodobější programy psychosociální podpory. Aktuálně poskytujeme stovky rekreačních souprav pro děti, jejichž součástí jsou například švihadla a míče, aby se děti skrze sport a hru mohly lépe vyrovnat s dopady zemětřesení a získat pocit normálnosti.
Neposledním krokem je zajistit zranitelným dětem výživu a vzdělání, včetně posouzení škod na školních budovách a toho, zda jsou školy využívány jako úkryty.
Mobilní kliniky UNICEF v Aleppu poskytují dětem zdravotní ošetření, bezplatné recepty na základní léky a doporučení k dalším specializovaným lékařským službám. Děti ve věku od šesti měsíců do pěti let, stejně jako těhotné a čerstvé maminky, jsou vyšetřovány na podvýživu a dostávají výživové suplementy podle svých potřeb. Díky našim místním partnerům jsme mj. zajistili distribuci vysokoenergetických výživných sušenek pro 2 000 dětí ohrožených podvýživou. A další pomoc je – díky našim dárcům – na cestě.
Děti v Sýrii momentálně čelí jedné z největších humanitárních krizí na světě.
Každé dítě do věku téměř 12 let nepoznalo nic jiného než konflikt, násilí a vysídlení. Některé děti kvůli válce přišly šestkrát nebo dokonce sedmkrát o svůj domov. Více než 1,7 milionu registrovaných uprchlíků ze Sýrie žije v 10 zemětřesením zasažených provinciích v Turecku. Odhaduje se, že 811 000 z nich jsou děti. Roky násilí, ničení a zhoršujících se ekonomických podmínek učinily životní podmínky dětí nesnesitelnými.
Co dělá UNICEF v Turecku
V Turecku UNICEF koordinuje s tureckou vládou a předsednictvím pro zvládání katastrof a mimořádných událostí vznikající potřeby spojené s širší humanitární reakcí. Bezprostřední prioritou je zajistit dětem a postiženým rodinám podporu, kterou zoufale potřebují.
UNICEF spolupracuje s ministerstvem pro rodinu a sociální služby (MoFSS) na zajištění ochrany dětí v postižených provinciích. Naši pracovníci již evakuovali stovky dětí žijících v dětských domovech a dalších institucích na bezpečná místa.
Ve spolupráci s ministerstvem pro rodinu a sociální služby vyslal UNICEF do nemocnic sociální pracovníky, aby pomohli identifikovat děti bez doprovodu a odloučené děti a zajistili, aby byly uspokojeny jejich základní potřeby. Kromě toho společně s MoFSS spustil UNICEF v postižených provinciích 10 nových horkých linek pro děti bez doprovodu a odloučené děti.
UNICEF v Turecku také poskytuje teplé zimní oblečení a přikrývky pro tisíce dětí a miminek, distribuuje hygienické soupravy pro vysídlené rodiny a soupravy pro matky a novorozence. 12. února pracovníci UNICEF v Ankaře připravili k distribuci přímotopy pro rodiny, které jsou nyní kvůli rozsáhlému ničení vystaveny mrazu. UNICEF také pořizuje spací pytle, power banky a lehátka na spaní v 10 postižených provinciích.
Reakce UNICEF se zaměřuje dále na ochranu dětí, poskytování okamžité psychosociální podpory, zprovoznění prostor vhodných pro děti a dočasných výukových prostor, dále také na posuzování provozuschopnosti hlavních vodáren a zdravotních a výživových služeb.
V Turecku je kvůli obrovskému počtu poškozených nebo zničených škol ohroženo vzdělání téměř 4 milionů dětí zapsaných do školy, včetně více než 350 000 dětí uprchlíků a migrantů. V 10 postižených provinciích se očekává, že školy budou znovu otevřeny 1. března. UNICEF podpoří vzdělávání dětí výstavbou školních stanů a prefabrikovaných tříd v místech, kde už není možné pro výuku použít školní budovy.